Tragický život Charlotte Brontëovej sa začal pred 200 rokmi

Jej najznámejší román je Jana Eyrová. Istý súkromný podnikateľ v roku 2004 zaplatil na aukcii závratnú sumu takmer 23.000 dolárov za výtlačok jeho prvého vydania.
Jej najznámejší román je Jana Eyrová. Istý súkromný podnikateľ v roku 2004 zaplatil na aukcii závratnú sumu takmer 23.000 dolárov za výtlačok jeho prvého vydania.
Na motívy tohto klenotu klasickej svetovej literatúry vzniklo viacero rozhlasových, filmových i televíznych adaptácií.
Charlotte Brontëová sa narodila 21. apríla 1816 na fare v Thorntone v severnom Anglicku vo Veľkej Británii v rodine kazateľa. Mala dve staršie sestry - Mariu (1814-1825) a Elizabeth (1815-1825), po Charlotte sa narodili ešte Patrick Branwell (1817-1848), Emily Jane (1818-1848) a Anne (1820-1849).
Keď otec rodiny dostal miesto reverenda v Haworthe v Yorkshire, rodina sa presťahovala do obce typickej na tie časy. Haworth obklopený slatinami trpel nedostatkom vody, mal asi 3000 obyvateľov a bol bez kanalizácie.
Matka spisovateľky onedlho zomrela na rakovinu a deti vyučoval otec doma. Štyri najstaršie dievčatá boli však onedlho vytrhnuté z rodinného prostredia, poslali ich do internátnej školy. Mali sa z nich stať učiteľky alebo guvernantky. Ich chorľavý otec ich tak chcel pripraviť na to, že sa budú po jeho smrti samé živiť. V škole sa nekúrilo, strava bola mizerná a deti v nej trpeli prísnou drezúrou (škola sa stala predobrazom penzionátu pre chudobné siroty Lowood v Charlottinej Jane Eyrovej). Keď dve najstaršie dievčatá zomreli na tuberkulózu, otec zobral Charlottu a Emily domov. Hoci na fare bola gazdinou Tabitha Aykroydová, ktorú mali deti veľmi radi, boli väčšinou odkázané samé na seba. Vytvorili si svoj svet plný fantázie, k čomu ich inšpirovali aj hry s Branwellovými vojačikmi. Príbehy o vymyslenej krajine Angria si písali do zošitov.
Sestry neskôr predsa študovali v ústave pre dcéry duchovných. Pokúsili sa aj o založenie vlastného penzionátu pre dievčatá, zámer však stroskotal už v začiatkoch. Charlotte, ktorá si niekoľkokrát našla miesto vychovávateľky a učiteľky, v rodinách svojich zamestnávateľov dlho nevydržala, cnelo sa jej po domove a po krátkom čase sa vždy vrátila k súrodencom a otcovi do Haworthu.
Všetky sestry Brontëové boli na svoju dobu veľmi sčítané (základom pre ich rozhľad bola knižnica ich otca, do ktorej mali prístup už od mala a čítali všetko, čo v nej bolo) a samostatné, čo malo do vtedajšieho prototypu ideálnej ženy dosť ďaleko. Spisovateľské ambície medzi sebou tajili. K odhaleniu pomohla náhoda. Emily Brontëovej sa podarilo presvedčiť sestry, aby vydali spoločne svoje verše. Zbierka vyšla v roku 1845 pod mužskými pseudonymami ako Poems by Currer, Ellis and Acton Bell a nezaujala. Búrlivé výšiny (Wuthering Heights), jediný román Emily Brontëovej, vyšiel v decembri 1847 po románe Jana Eyrová (Jane Eyre) od Charlotty Brontëovej, ktorý mal okamžite úspech. Búrlivé výšiny vydali v Londýne pod pseudonymom Ellis Bell a boli dvoma dielmi trilógie, tretí diel Agnes Grey napísala Anne Brontëová (samostatne a pod autorkiným menom vyšli v roku 1850).
Rok 1848 bol pre Charlottu Brontëovú veľmi smutný. Najskôr v septembri zomrel Branwell, v decembri aj sestra Emily. V nasledujúcom roku (1849) zomrela Anne.
Román Jana Eyrová priniesol autorke jednoznačné víťazstvo na poli literárneho žánru. Na svoju dobu bol príbeh chudobnej siroty – guvernantky a bohatého šľachtica s hrozným tajomstvom - pokrokový a sociálny, autorka v ňom popísala Janu Eyrovú ako silnú nezlomnú osobnosť, odolávajúcu ranám osudu.
Po úspechu Jany Eyrovej autorka odhalila svoju identitu a v Londýne získala mnoho významných priateľov a obdivovateľov z kruhu spisovateľov. Publikovala romány Shirley (1849) a Villette (1853).
Pomocník spisovateľkinho otca Arthur Nicholls v roku 1852 na veľké prekvapenie jej otca i jej samej požiadal Charlottu Brontëovú o ruku. Reverend bol opovážlivosťou taký rozhorčený, že Nicholls pre neustále nepríjemnosti faru opustil. S Charlottou Brontëovou si však neprestal písať a napokon v roku 1854 došlo aj k sobášu. Pár prežil veľmi krátke manželstvo – gravidná Charlotte Brontëová zomrela v Haworthe v 31. marca 1855 vo veku 38 rokov.
Román The Professor, počas jej života niekoľkokrát odmietnutý vydavateľmi, vyšiel posmrtne.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.