Ministri EÚ sa v Luxemburgu dohodli na bezpečnostnej pomoci Líbyi
- 8:44 19.04.2016
- Luxemburg

Ministri zahraničných vecí a obrany EÚ sa k tomu zaviazali v pondelok po videokonferencii s premiérom jednotnej líbyjskej vlády Fájizom Sarrádžom, informovala tlačová agentúra DPA.
Sarrádž a členovia jeho vlády podporovanej OSN pricestovali minulý mesiac do Tripolisu v rámci medzinárodnej snahy o ukončenie chaosu, ktorý pretrváva v Líbyi od zvrhnutia dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. Nová vláda, vymenovaná po mesiacoch súperenia dvoch konkurenčných vlád, ešte nezískala podporu líbyjského parlamentu.
Fungujúca vláda je považovaná za kľúčovú v boji s extrémistickým Islamským štátom, ktorý využil politické vákuum, aby upevnil svoju moc v Líbyi. EÚ dúfa, že nová vláda v Tripolise pomôže obmedziť tok migrantov využívajúcich brehy Líbye, aby sa vydali na cestu cez Stredozemné more do Európy.
EÚ už hliadkuje v medzinárodných vodách pri pobreží Líbye s misiou nazvanou Operácia Sofia, ktorá má zabrániť pašovaniu migrantov cez more. Doteraz táto misia zachránila na mori 13.000 migrantov, ale nemá právomoc vstúpiť do líbyjských vôd, v ktorých pôsobia mnohí pašeráci ľudí.
EÚ vo vyhlásení uviedla, že sa dohodla zvážiť "posilnenie" kapacít svojej námornej operácie, aby narušila pašerácke siete a prispela k širšej bezpečnosti napríklad pomocou pri vytváraní líbyjskej pobrežnej stráže.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault povedal, že cieľom je zaručiť bezpečnosť "osobitne v líbyjským teritoriálnych vodách", ale tiež zakročiť proti pašovaniu drog a obchodu so zbraňami.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier navrhol, aby akékoľvek kroky obmedzujúce čierny obchod so zbraňami vytvorili základ rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Tajné služby podľa jeho slov zistili, že sily Islamského štátu v Líbyi sú "podporované pašovanými zbraňami dopravovanými cez Stredozemné more".
"EÚ zabezpečí, aby jej príspevok reagoval na požiadavky a potreby líbyjských orgánov," uviedli ministri zahraničných vecí a obrany EÚ v spoločnom vyhlásení, ktoré vydali po videokonferencii so Sarrádžom.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová upozornila, že problém migrácie, ktorý je kľúčový pre Európu, je iba jednou z viacerých priorít Líbye. Ďalšími prioritami sú bezpečnosť, boj s Islamským štátom, rekonštrukčné práce, obnovenie základných služieb a oživenie ekonomiky.
EÚ tiež ponúkla líbyjskému bezpečnostnému sektoru podporu v podobe prípadnej civilnej misie, ktorá by radila a pomáhala pri budovaní kapacít "v oblasti polície a trestnej spravodlivosti vrátane boja s terorizmom, správy hraníc, boja s ilegálnou migráciou a pašovaním ľudí".

Podozrivým zo sobotného útoku na kliniku je muž, ktorý na mieste zomrel
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) identifikoval osobu podozrivú zo sobotného výbuchu bomby neďaleko centra asistovanej reprodukcie v meste Palm Springs.

Portugalsko: Víťazom parlamentných volieb je vládnuca Demokratická aliancia
V nedeľňajších parlamentných voľbách v Portugalsku zvíťazila vládnuca stredopravá Demokratická aliancia (AD), vyplýva to z oficiálnych výsledkov.

Nemecko oznámilo poskytnutie ďalších desiatich miliónov eur pre WHO
Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu o desať miliónov eur, oznámila v nedeľu ministerka zdravotníctva Nina Warkenová.

Británia rokovala s partnermi o Ukrajine, spojenci žiadajú prímerie
Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie.

Trump aj Harrisová želajú Bidenovi skoré zotavenie
Donald Trump aj bývalá viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v nedeľu vyjadrili ľútosť nad správou, že exprezidentovi Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári rakovinu prostaty.