• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
14°Bratislava

Slováci v zahraničí dúfajú, že im bude nová vláda nápomocná

  • 10:48 04.04.2016
  • Bratislava
Slováci v zahraničí dúfajú, že im bude nová vláda nápomocná

Zahraniční krajania taktiež žiadajú podporu zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré SZSZ s ďalšími partnermi pripravuje.

Slováci žijúci v zahraničí dúfajú, že nová vláda SR im bude nápomocná pri ich emancipačných a kultúrno-spoločenských snaženiach či udržiavaní jazykového povedomia a osobitej kultúry. Taktiež veria, že sa významne zvýši dôraz na spoluprácu Slovenska a jeho zahraničných krajanov. Už na začiatku funkčného obdobia predchádzajúcej vlády adresovali zahraniční Slováci kabinetu memorandum o spolupráci, teraz na tento krok nadväzujú znova. Spoločne s niekoľkými požiadavkami ho zaslali premiérovi i ostatným predsedom koaličných strán.

"Je to ponúknutá ruka Slovákov v zahraničí pre vzájomne prospešnú spoluprácu v oblasti zahraničnej politiky, tvorby a šírenia kultúry a informácií, vzdelávania a propagácie Slovenska," priblížil TASR predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimír Skalský.

Podľa jeho slov by privítali zvýšenie objemu grantových prostriedkov späť na úroveň, ktorá bola zaručená v minulosti koncepciou štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí, a to 1,33 milióna eur. "Každoročne klesajúca úroveň podpory totiž nezodpovedá významu a početnosti Slovákov žijúcich v zahraničí, je neporovnateľná aj s okolitými krajinami," vysvetlil Skalský.

Zahraniční krajania taktiež žiadajú podporu zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré SZSZ s ďalšími partnermi pripravuje. Centrum má ambíciu prezentovať históriu slovenských menšín a komunít v zahraničí, ale aj trvalo prezentovať súčasnú kultúru krajanov v hlavnom meste Slovenska. Zároveň by privítali obnovenie komisie pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore Národnej rady SR so zastúpením krajanov, zvýšenie komfortu volieb zo zahraničia či novelizáciu zákona o zahraničných Slovákoch tak, aby reagovala na novú situáciu v slovenských menšinách a komunitách vo svete.

Požadujú tiež rozšírenie systematickej podpory slovenského národnostného školstva, vytvorenie dlhodobej stratégie na podporu vzdelávania v slovenskom jazyku v zahraničí i efektívnu spoluprácu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania pre zahraničných Slovákov.

"Početnú komunitu Slovákov v zahraničí je nutné považovať za významný faktor aj pri realizácii cieľov zahraničnej politiky SR, vrátane ekonomickej diplomacie," uviedol Skalský, ktorý verí, že slovenské štátne orgány si budú v plnej miere uvedomovať, že v zahraničí žije trvalo vyše dvoch miliónov Slovákov. Ako podotkol, tí sú duchovne a kultúrne v stálom a intenzívnom kontakte s domovskou krajinou svojich predkov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?

KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?

DNES - 17:18Domáce

Opozičné KDH vyzýva ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby občanom transparentne objasnil, z čoho bude financovaná nová národná nemocnica v Bratislave.

Premiér odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny

Premiér odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny

DNES - 16:41Domáce

Povedal to v utorok počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom na Ústrednom vojenskom cintoríne Červenej armády v Michalovciach.

Rýchlik zrazil osobu na trati

Rýchlik zrazil osobu na trati

DNES - 16:10Domáce

ZSSK hlási mimoriadnu udalosť na trati.

Polícia zasahuje v Bratislavskom kraji

Polícia zasahuje v Bratislavskom kraji

DNES - 15:31Domáce

Bolo zadržaných viacero osôb.

Polícia pátra po nezvestnom Petrovi

Polícia pátra po nezvestnom Petrovi

DNES - 15:05Domáce

Peter je už viac ako týždeň nezvestný.