• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
19°Bratislava

V Košickom kraji pribúda počet prípadov vypaľovania trávy

  • 14:40 31.03.2016
  • Košice
V Košickom kraji pribúda počet prípadov vypaľovania trávy

Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov zakázané.

Košickí hasiči zaznamenali v kraji v ostatných dňoch nárast požiarov tráv a suchých porastov. Pred Veľkou nocou zasahovali najmä príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Spišskej Novej Vsi a Košíc.

"Od štvrtka do pondelka (24.-28.3.) sme evidovali celkovo 55 výjazdov k požiarom, z toho 35 bolo k požiarom tráv a suchých porastov," uviedol pre TASR hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Tomáš Berzétei.

Najviac výjazdov mali podľa jeho slov v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Spišskej Novej Vsi v katastri mesta Krompachy a obce Smižany a v okolí obcí Bystrany, Vítkovice a Nálepkovo.

Členovia OR HaZZ v Košiciach zasahovali v okolí obcí Drienovec, Seňa, Družstevná, Veľká Ida, Svinica a v mestskej časti Luník IX.

Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov zakázané. "V prípade dokázania vypaľovania je možné páchateľovi - fyzickej osobe uložiť pokarhanie alebo pokutu v blokovom konaní do 100 eur a v správnom konaní pokarhanie alebo pokutu do 331 eur. Právnickej alebo fyzickej osobe - podnikateľovi môže krajské alebo okresné riaditeľstvo v správnom konaní uložiť pokutu až 16.596 eur," priblížil Berzétei.

Ľudia by mali podľa hovorcu likvidovať trávu a krovie iným spôsobom. Mali by byť tiež opatrní pri zakladaní ohňa v prírode a zabezpečiť jeho možnému rozšíreniu.

"Pri neúplnom uhasení ohniska často dochádza k jeho znovurozhoreniu a následnému rozšíreniu požiaru. Obzvlášť nebezpečné je to pri silnejšom vetre. Dôležité je mať pri sebe aj jednoduché prostriedky na hasenie ako napríklad obyčajnú vodu, vodu vo fľašiach, prípadne lopatu či motyku,"
dodal Berzétei.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo vnútra vypovedá zmluvy na čiapky

Ministerstvo vnútra vypovedá zmluvy na čiapky

DNES - 14:35Domáce

Ministerstvo vnútra tiež podá trestné oznámenie.

NTS: Zásoby krvných skupín 0 a B s negatívnym Rh faktorom sú hraničné

NTS: Zásoby krvných skupín 0 a B s negatívnym Rh faktorom sú hraničné

DNES - 14:12Domáce

Národná transfúzna služba vyzvala ľudí na darovanie.

Zásah polície na univerzite: Zadržali 46-ročného muža

Zásah polície na univerzite: Zadržali 46-ročného muža

DNES - 13:40Domáce

Policajti zasahovali v utorok v súvislosti s incidentom v priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Hnutie Slovensko navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách

Hnutie Slovensko navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách

DNES - 13:26Domáce

Poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách.

Fico zvolá Bezpečnostnú radu SR

Fico zvolá Bezpečnostnú radu SR

DNES - 13:09Domáce

Premiér Robert Fico avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov vo verejnosti a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa.