Meno Ameriga Vespucciho nesie jeden zo svetadielov
- 6:36 09.03.2016
- Florencia/Bratislava
Amerigo Vespucci zomrel 22. februára 1512 v španielskej Seville so všetkými poctami. Krištof Kolombus zomrel v zabudnutí a jeho meno nosí aspoň juhoamerická Kolumbia či kanadská Britská Kolumbia.
Keď Krištof Kolumbus v roku 1492 doplával k brehom Ameriky domnieval sa, že je v Ázii. To, že nová zem na západe je v skutočnosti zatiaľ neznámy kontinent, si uvedomil jeho súčasník Amerigo Vespucci.
Amerigo Vespucci sa narodil 9. marca 1451 (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia aj 1454) v talianskej Florencii vo váženej rodine kultúrne založených meštianskych patricijov. Študoval všetko, čo bolo v 15. storočí dostupné, vrátane fyziky, geometrie, astronómie či matematiky. Jeho snom bolo cestovať a získať lepšiu predstavu o tom, ako vyzerá Zem. Pred rokom 1490 pôsobil Vespucci ako bankár v službách bohatej finančníckej rodiny Mediciovcov, ktorá v tom čase Florencii vládla a obchodovala s celou Európou. V roku 1491 sa ako ich obchodný zástupca dostal do španielskej Sevilly, centra vtedajších zámorských výprav. Popri obchodovaní sa spoznal s mnohými moreplavcami, ktorým dodával všetko, čo na ďaleké cesty potrebovali. Bol medzi nimi aj objaviteľ "Novej Zeme" Krištof Kolumbus. Vespucci si vybudoval výborné kontakty na španielskom a portugalskom kráľovskom dvore a mohol sa vybrať na vysnívanú cestu na Západ.
S nadšením sa zapojil do európskej snahy nájsť západnú cestu do Ázie. Predpokladá sa, že Amerigo Vespucci v službách Španielska a Portugalska preskúmal väčšiu časť Južnej Ameriky, ostrovy Trinidad a Margarita, pobrežie Brazílie, ústie Amazonky a Orinoka, Kubu, Bahamy a napríklad aj Falklandské ostrovy. Posádka sa vrátila do Španielska v roku 1504 a opísala svoje objavy pre zapísanie do máp. Vespucciho pútavý opis "Nového Sveta" plného rôznorodých domorodcov a pestrej prírody vyšiel tlačou, bol preložený do viacerých jazykov, vďaka čomu sa stal všeobecne známym. Otázku, ako novo objavenú pevninu nazvať, vyriešil nemecký kartograf Martin Waldseemüller. V roku 1507 navrhol, aby bol názov svetadielu odvodený od latinskej podoby krstného mena Ameriga Vespucciho. Stal sa tak prvým človekom, ktorý objavenie Ameriky prisúdil Vespuccimu, i keď v súčasnosti je za jej objaviteľa právom považovaný Krištof Kolumbus.
Amerigo Vespucci zomrel 22. februára 1512 v španielskej Seville so všetkými poctami. Krištof Kolombus zomrel v zabudnutí a jeho meno nosí aspoň juhoamerická Kolumbia či kanadská Britská Kolumbia.
Pitie kávy pri hypertenzii môže znížiť riziko demencie, naznačila štúdia
Pravidelné pitie kávy môže u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom (hypertenziou) znížiť riziko vzniku demencie, uvádza nová štúdia.
Pozor, táto chyba pri tankovaní vám rozsvieti kontrolku!
Amatérska chyba, ktorú opakujú mnohí vodiči pri tankovaní, vám môže rozsvietiť kontrolku v aute.
Vašo Patejdl sa narodil pred 70 rokmi
Široká obec fanúšikov fanúšikov slovenskej hudobnej scény si v týchto dňoch pripomína nedožité jubileum úspešného skladateľa, aranžéra, hráča na klávesové nástroje a speváka Vaša Patejdla.
7 druhov korenín, ktoré sa falšujú, a ako overiť ich pravosť
V obchodoch často nakupujeme koreniny, ktoré sa miešajú s prímesou ďalších zložiek. Najviac sa falšuje týchto 7 druhov korenia.
Ako správne mraziť huby: Takto vám vydržia kvalitné počas celého roka
Tu je niekoľko rád, ako správne očistiť, zmraziť a neskôr využiť nazbierané huby.