• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
12°Bratislava

Mzdy v českom autopriemysle vzrástli vlani na vyše 33.000 Kč

  • 16:31 08.03.2016
  • Praha
Mzdy v českom autopriemysle vzrástli vlani na vyše 33.000 Kč

Za posledných 10 rokov sa mzdy v odvetví zvýšili o 47 %.

Ľudia pracujúci v českom autopriemysle majú o štvrtinu vyššiu mzdu, než je celorepublikový priemer. V tomto odbore pracuje v Česku priamo už 115.000 ľudí. Ukazujú to čerstvé údaje Združenia automobilového priemyslu (AutoSAP) za minulý rok. Informoval o tom server iDNES.cz.

Podľa AutoSAP dosiahla priemerná mesačná mzda v automobilovom priemysle vlani 33.274 Kč (1229,73 eura). Medziročne to znamená rast o 3,6 %.

A tohtoročný rast, ako ukazuje napríklad uzatvorená kolektívna zmluva v Hyundai Motor Manufacturing Czech, môže byť ešte vyšší. Za posledných 10 rokov sa mzdy v odvetví pritom zvýšili o 47 %.

"Veľmi dynamicky sa rozvíja najmä sektor dodávateľov elektrického a elektronického vybavenia. Ten hlási viac než 9-% rast počtu zamestnancov," uviedol AutoSAP v tlačovej správe.

Výroba osobných áut v Českej republike vzrástla v roku 2015 medziročne o 4 % na nový rekord 1,298 milióna vozidiel. Rekordná bola aj produkcia autobusov s rastom o 16 % na 4517 vozidiel.

(1 EUR = 27,058 CZK)
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

DNES - 16:29Ekonomické

Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

DNES - 16:28Ekonomické

Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

DNES - 15:31Ekonomické

Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

DNES - 15:10Ekonomické

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

DNES - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.