• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
Bratislava

Na Slovensku sa v roku 2015 dokončilo 15.471 bytov

  • 11:40 08.03.2016
  • Bratislava
Na Slovensku sa v roku 2015 dokončilo 15.471 bytov

Najviac bytov dokončili v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

K 31. decembru 2015 bolo na Slovensku rozostavaných 66.268 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014 sa ich počet zvýšil o 6,8 %, pričom v súkromnom sektore vzrástol o 7,4 % na 64.191 bytov. Počas roka 2015 sa začala výstavba 19.640 bytov a dokončilo sa 15.471 bytov. V porovnaní s rokom 2014 sa zvýšil počet začatých bytov o 24 % a počet dokončených bytov o 3,2 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V 4. štvrťroku 2015 sa začalo stavať 4452 bytov. V porovnaní so 4. štvrťrokom 2014 sa ich počet zvýšil o 12,6 %. Vývoj ovplyvnil najmä rast počtu začatých bytov v súkromnom sektore o 11,3 % na 4348 bytov. Celkový počet dokončených bytov vzrástol o 4,9 % na 5555 v dôsledku rastu v súkromnom sektore o 8,5 %.

Najviac bytov dokončili v Bratislavskom (35,3 %) a Trnavskom kraji (12,5 %), najmenej v Banskobystrickom kraji (5,7 %). Počet dokončených bytov medziročne vzrástol len v Bratislavskom o 68,3 % a Košickom kraji o 69,7 %. V ostatných krajoch sa znížil pri najvýraznejšom poklese v Žilinskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.

Bývanie pre mladých bude od apríla dostupnejšie

Od apríla bude môcť viac mladých do 35 rokov požiadať o zvýhodnenú hypotéku. Dôvodom je zvýšenie maximálnej výšky príjmu žiadateľa o 123,5 eura.

Štatistický úrad SR dnes zverejnil údaje o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok minulého roka, ktorá stúpla na 956 eur. "Vďaka tomu sa aj príjmová hranica na získanie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých od apríla zvýši zo súčasných 1119,3 eura na 1242,8 eura, čiže 1,3-násobok priemernej mzdy. Ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne, súčet ich príjmov by nemal presiahnuť dvojnásobok tejto sumy," vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB.

Príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, hoci jeho aktuálny príjem môže byť aj vyšší. V prípade manželov a partnerov je výhoda v tom, že sa berie do úvahy dvojnásobná suma (2485,6 eura), ktorá sa porovnáva voči ich spoločnému priemernému príjmu. Jednou z výhod spočítavania príjmov je, že ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne a jeden z nich nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2485,6 eura.

Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky a dotáciou k úrokovej sadzbe môže žiadateľ dostať na úver vo výške do 50.000 eur. Požičaná suma zároveň nesmie prekročiť 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekročí niektorú z uvedených podmienok, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Okrem finančnej úspory umožňuje hypotéka pre mladých znížiť splátky na polovicu alebo odložiť splátky istiny počas dvoch rokov pri narodení dieťaťa. Výhodou dotovanej hypotéky je aj to, že akúkoľvek jej časť možno kedykoľvek počas prvých piatich rokov splatiť bez poplatku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

VČERA - 16:29Ekonomické

Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

VČERA - 16:28Ekonomické

Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

VČERA - 15:31Ekonomické

Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

VČERA - 15:10Ekonomické

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

VČERA - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.