Vedci zistili, prečo tučniaky nedokážu lietať

Tím britských, kanadských a amerických odborníkov tvrdí, že tučniaky nevedia lietať, pretože dokážu vynikajúco plávať a potápať sa.
Existenciu nelietavých vtákov vysvetľuje viacero vedeckých teórií. Jedna z nich hovorí, že niektoré druhy stratili schopnosť lietať z dôvodu absencie pozemných predátorov. Ďalšou teóriou je takzvaná biomechanická hypotéza.
"Keď vták dokáže lietať aj potápať sa, musí používať krídla na dve odlišné činnosti. Biomechanická hypotéza hovorí, že nedokážete vytvoriť krídlo, ktoré bude rovnako vhodné na obe tieto činnosti," uviedol John Speakman z University of Aberdeen.
Aby si vedci túto teóriu overili, rozhodli sa zamerať na alky. Tie sú tučniakom vzhľadom podobné, pričom dokážu takmer rovnako dobre plávať. Navyše však vedia aj lietať. Speakman s kolegami však zistili, že zatiaľ čo potápanie a plávanie nepredstavuje pre alky žiaden problém, lietanie je pre ne veľmi energeticky náročné.
"Pri lietaní alky spotrebujú veľmi veľa energie. Majú veľmi krátke krídla a musia nimi mávať neuveriteľné rýchlo, aby sa udržali vo vzduchu. Je to pre ne veľmi vyčerpávajúce," vysvetlil Speakman, podľa ktorého alky predstavujú hranicu medzi morskými vtákmi, ktoré dokážu lietať aj plávať, a nelietavými druhmi.
"Myslíme si, že ako sa krídla tučniakov v minulosti stávali čoraz viac efektívnejšími na potápanie, tak boli čoraz menej vhodné na lietanie. V určitom momente bolo pre ne lietanie už natoľko energeticky náročné, že bolo pre ne výhodnejšie prestať lietať a používať krídla už iba ako plutvy," dodal Speakman. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Túto aplikáciu musíte vymazať zo svojho mobilu! Začala ľudí tajne nahrávať a kradnúť fotky
Aplikácia sa zmenila na nástroj na špehovanie.

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa
Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza
Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam
Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje
Slovenský operátor má veľký výpadok.