Prvý britský astronaut vystúpil do voľného priestoru

Bývalý major vojenského letectva Tim Peake na ISS pricestoval v decembri na šesťmesačnú misiu Európskej kozmickej agentúry.
Bývalý major vojenského letectva Peake má 43 rokov a na ISS pricestoval v decembri na šesťmesačnú misiu Európskej kozmickej agentúry (ESA). Je prvým Britom v kozme, odkedy Helen Sharmanová uskutočnila v roku 1991 osemdňový let na palube sovietskej kozmickej lode, a prvým Britom, ktorý sa dostal do kozmu pod britskou vlajkou, napísal Reuters.
Peakeovu misiu sledovali v Británii s veľkou pozornosťou, jeho výstup do voľného kozmického priestoru prenášali spravodajské televízie naživo. Peake a americký astronaut Tim Kopra museli vymeniť chybnú jednotku, ktorá prenáša elektrinu zo solárnych panelov.
Astronautom sa podarilo úplne obnoviť zásobovanie ISS elektrinou po vymenení pokazenej jednotky. Informovali o tom svetové agentúry.
Práce astronautov vo voľnom priestore však s preventívnych dôvodov ukončili predčasne po štyroch hodinách a desiatich minútach. Jeden z dvojice - Američan Tim Kopra - totiž nahlásil, že má vo svojej helme malú vodnú bublinu a vodný film. Výstup a následná prechádzka vo voľnom priestore mali pôvodne trvať šesť hodín.
"Zatiaľ som v poriadku," uistil Kopra riadiace stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na Myse Canaveral. Vodná bublina v helme bola podľa neho veľká zhruba desať centimetrov a naberala na objeme. Predstavitelia NASA zdôraznili, že nejde o krízovú situáciu.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.