Ľudstvo vstúpilo do novej geologickej epochy, tvrdia vedci

Epochu nazvanú antropocén, ktorá sa podľa mnohých odborníkov začala v polovici 20. storočia, spustila výrazná činnosť ľudstva.
Antropocén podľa vedcov spustila činnosť ľudstva, ktorá sa výrazne podpísala na zmenách na 4570 miliónov rokov starej Zemi. Podľa viacerých odborníkov z tímu, táto epocha sa začala už v polovici 20. storočia, ktoré charakterizuje takzvané Veľké zrýchlenie.
Je to obdobie, keď sa zrýchlili rozširovanie ľudskej populácie a jej spotreba zemských zdrojov. Zároveň sa výrazne začali používať hliník, betón a plasty. Ďalším spúšťačom tejto epochy môžu byť aj testy nukleárnych zbraní, ktoré rozniesli rádioaktívne častice po celej planéte. Vedci tvrdia, že následky všetkých týchto aktivít budú viditeľné v sedimentoch a horninách aj o milión rokov.
Štúdia vytvorená pracovnou skupinou, ktorú poverila Medzinárodná komisia pre stratigrafiu, je pritom výsledkom skúmania odborníkov. Jej hlavným zistením je, že environmentálne zmeny spôsobené ľudskou činnosťou sú natoľko rozšírené a dostatočne sa odlišujúce, aby získali osobitnú klasifikáciu.
"Štúdia sa pozerá na veľkosť zmien, ktoré ľudstvo urobilo na tejto planéte," vysvetlil člen tímu Colin Waters. "V rámci pracovnej skupiny, a to máme 37 členov, myslím, že väčšina z nich súhlasí, že žijeme v intervale, ktorý by sme mali nazývať antropocén," doplnil. Odborníci sa teraz začnú sústrediť na vypracovanie konečných odporúčaní. O tom, či sa antropocén stane oficiálnou epochou v rámci rozdelenia geologických období, rozhodnú členovia Medzinárodnej komisie pre stratigrafiu.
Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.sciencemag.org.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.