• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
Bratislava

Putovná výstava o vesmíre prišla aj na Slovensko

  • 17:37 18.05.2013
  • BRATISLAVA
Putovná výstava o vesmíre prišla aj na Slovensko

Verejnosť bude mať možnosť získať rôzne poznatky o vesmíre, a to prostredníctvom putovnej výstavy o vesmíre pod názvom European Space Expo.

Výstava je nainštalovaná v Bratislave na námestí pri nákupnom centre Eurovea od soboty 18. do štvrtka 23. mája, otvorená bude od 10:00 do 21:00, povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave vedúci zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek.

Oficiálne výstavu otvoria prestrihnutím pásky dnes o 18:00 za účasti primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika, podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ministra školstva Dušana Čaploviča a odbornej verejnosti.
Možnosť lepšie spoznať vesmír

Výstava umožňuje návštevníkom sa v tzv. Vesmírnom dome doslova dotknúť celej škály výhod, ktoré prináša vesmír do nášho života. Európska komisia na nej spolupracovala s mestom Bratislava a centrom Eurovea.

“Sme radi, že výstava po roku od jej spustenia zavítala aj do Bratislavy a mesto sa teda symbolicky stáva centrom vesmírneho európskeho programu,“ poznamenal riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy. Európska komisia chce pomocou nej umožniť návštevníkom lepšie spoznať vesmír, rôzne technológie či aplikácie, ktoré prispievajú k uľahčeniu a zlepšeniu života ľudí. „Výstava dokumentuje úlohu Európskej únie vo výskume vesmíru,“ konštatoval vedúci zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek.
Viac o systéme Galileo

Návštevníci sa podľa neho dozvedia viac o vesmírnych programoch, ako je celosvetový navigačný systém Galileo a program Copernicus, zameraný na globálne monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti.

„Tiež verejnosť môže vidieť a vyskúšať si širokú škálu priekopníckych technológií a služieb, ktoré jej ponúka práve vesmír,“ poznamenal Chrenek.

Aplikačný systém Galileo bude mať podľa jeho slov 30 satelitov, z ktorého jeden bude pomenovaný po chlapcovi - víťazovi súťaže v maľovaní - Samuelovi Petríkovi z Partizánskeho. „Vo vesmíre bude teda lietať aj satelit Samuel,“ doplnil.

S Galileom sme o krok bližšie k vlastnému inteligentnému navigačnému systému. Bude prínosom pre ekonomiku aj každodenný život. Nová konštelácia družíc prinesie od roku 2014 kvalitnejšie služby, ako bude napríklad presnejšia automobilová navigácia, účinnejšie riadenie cestnej premávky, lepšie pátracie a záchranárske služby, ale aj bezpečnejšie bankové transakcie. Program Galileo by mohol európskemu hospodárstvu priniesť 90 miliárd eur za prvých 20 rokov fungovania.

Autor: Richard Kramarik

Výstava je určená pre širokú verejnosť, hlavné mesto Bratislava na ňu pozvalo aj mnohé bratislavské školy. „Potešením pre nás je to, že keď sme školám ponúkli možnosť prísť na výstavu alebo sa zapojiť do programov, ktoré ponúka, všetky školy ponuku prijali,“ informoval Andrassy. Školy majú rezervované počas týždňa termíny na každý deň, no aj v tom čase má možnosť si prísť výstavu European Space Expo pozrieť aj verejnosť.

European Space Expo je mobilná výstava, ktorá sa začala v Kodani v júni 2012 a odvtedy sa presúva medzi Európskymi mestami. Teraz zavítala aj do Bratislavy. „Výstava je skvelou príležitosťou pre každého, kto sa interaktívnym a zábavným spôsobom chce dozvedieť viac, čo všetko vesmírne technológie a služby prinášajú do nášho každodenného života,“ priblížil Dušan Chrenek.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.