Miliardár Trump vyzval na zákaz vstupu moslimov do USA
- 9:50 08.12.2015
- WASHINGTON

Donald Trump zašiel ďalej ako iní republikánski kandidáti, ktorí napríklad vyzvali na pozastavenie Obamovho plánu prijatia 10 000 sýrskych utečencov.
Trump zašiel ďalej ako iní republikánski kandidáti
Miliardár Trump vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho volebný tím, uviedol, že USA by mali "úplne uzavrieť vstup moslimov do krajiny, pokým predstavitelia našej krajiny prídu na to, čo sa deje," informovala agentúra Reuters.
"Pokým nezistíme a nepochopíme tento problém a nebezpečnú hrozbu, ktorú predstavuje, naša krajina nemôže byť obeťou hrozných útokov ľudí, ktorí veria len v džihád (svätú vojnu) a ktorí nemajú zmysel pre rozumné argumenty ani úctu k ľudskému životu," vyhlásil Trump. V stanovisku dodal, že návrh je reakciou na nenávisť "veľkej časti moslimskej populácia" voči Američanom, píše agentúra AP.
Vedúci Trumpovej kampane Corey Lewandowski v e-mailovej reakcii na otázku, či by sa navrhované opatrenie týkalo len imigrácie alebo aj v širšom okruhu študentských víz, turistov i iných cestujúcich, odpovedal "všetkých". Trump zašiel ďalej ako iní republikánski kandidáti, ktorí napríklad vyzvali na pozastavenie Obamovho plánu prijatia 10 000 sýrskych utečencov.
Monitorovanie mešít podporilo viac republikánov ako demokratov
Riaditeľ Rady pre americko-islamské vzťahy Ibraham Hooper ostro odsúdil Trumpovu požiadavku. "Vstupujeme do sféry fašizmu," povedal s tým, že nielen amerických moslimov, ale všetkých Američanov by malo znepokojovať, keď popredný republikánsky prezidentský kandidát "vydá v podstate fašistické vyhlásenie". Zástupca poradkyne Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Ben Rhodes pre televíziu CNN povedal, že Trumpovo vyhlásenie je "v rozpore s americkými hodnotami".
Republikánsky kandidát a senátor Lindsey Graham uviedol, že Trump "prešiel od absurdných k jasne nebezpečným vyjadreniam". Podľa ďalšieho republikánskeho kandidáta Johna Kasicha Trump znova ukázal, že je "úplne nevyhovujúcim na to, aby viedol Spojené štáty". Republikánsky uchádzač Ben Carson cez hovorcu odkázal, že nepovažuje náboženstvo za kritérium umožnenia vstupu do krajiny, avšak všetci návštevníci by mali byť počas pobytu monitorovaní, ako to je podľa neho v mnohých krajinách.
Trump dostal zákaz vstupu na Floridu
Prieskum agentúry Reuters a inštitútu Ipsos minulý týždeň ukázal, že 51 percent Američanov vníma moslimov žijúcich v USA rovnako ako ktorúkoľvek inú komunitu, pričom 14,6 percenta sa ich obáva. Viac republikánov než demokratov v prieskume podporilo podrobnejšie monitorovanie mešít (64 oproti 43 percentám) a uzavretie mešít podozrivých zo spojenia s extrémistami (69 k 48 percentám).
Starosta floridského mesta St. Petersburg zakázal Trumpovi vstup do svojho mesta. Rick Kriseman reagoval na vyjadrenie republikána Trumpa zákazom vstupu do mesta, až kým podľa jeho slov "plne nepochopíme nebezpečnú hrozbu, akú predstavujú všetci Trumpovia", citovala ho agentúra AP.
Noviny Tampa Bay Times (tinyurl.com/hk5hz4k) informovali, že starostovo podpichnutie zdieľalo počas jednej hodiny na Twitteri najmenej 1200 ľudí.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.