Vo voľbách chce kandidovať 22 politických strán a hnutí a 1 koalícia

Strany, hnutia a koalície mali na podanie kandidačných listín čas do polnoci 6. decembra.
V budúcoročných parlamentných voľbách by malo kandidovať 23 politických strán, hnutí a koalícií. Kandidačnú listinu síce podalo až 24 strán, ale HZDS odmietlo zaplatiť volebnú kauciu 17.000 eur a teda nesplnilo zákonnú podmienku a kandidovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.
"Táto kandidačná listina nesplnila podmienky na to, aby mohla byť preskúmavaná štátnou komisiou a ako sa vyjadrili predkladatelia, zrejme ani nebude spĺňať. Nielenže neuhradili kauciu, ale sa vyjadrili, že ani neplánujú uhradiť," povedala zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová po uplynutí termínu na podávanie kandidačných listín.
Listinu podali a zaplatili kauciu Slovenská národná strana (SNS), Sloboda a solidarita (SaS), Most-Híd, VZDOR-strana práce, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA), Šanca, KDH, Smer-SD, Sme Rodina, Ľudová strana - naše Slovensko, SDKÚ-DS, TIP, Sieť, Komunistická strana Slovenska (KSS), Strana moderného Slovenska (SMS), Strana maďarskej komunity (SMK), SKOK, Odvaha - veľká národná a proruská koalícia, Prosperita Slovenska (lídrom kandidátky by mal byť Ľudovít Kaník), OĽaNO-NOVA, Priama demokracia, Strana zelených Slovenska a koalícia Spoločne za Slovensko (Nový parlament, Právo a spravodlivosť a Slovenská ľudová strana).
Strany, hnutia a koalície mali na podanie kandidačných listín čas do polnoci 6. decembra. Spolu s kandidátkou museli zaplatiť aj volebnú kauciu vo výške 17.000 eur. Komisia listiny preverí a rozhodne o ich zaregistrovaní. Na registráciu má čas do 26. decembra. Komisia by podľa Chmelovej mohla listiny zaregistrovať už tento týždeň. Strany by zároveň mali dostať svoje čísla, pod ktorými budú kandidovať.
Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 5. marca 2016. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov. Oficiálna volebná kampaň sa začala 12. novembra. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur a musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3. marca 2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20. januára 2016).

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.