• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Angelinina mastektómia môže zachrániť životy, dúfajú lekári

  • 11:12 15.05.2013
  • BRATISLAVA
Angelinina mastektómia môže zachrániť  životy, dúfajú lekári

Oscarová herečka Angelina Jolie tento týždeň šokovala verejnosť priznaním, že si z preventívnych dôvodov nechala odstrániť oba prsníky. Niekoľkotýždňovú sériu zákrokov sa jej pritom podarilo udržať v tajnosti a mohlo to tak ostať i naďalej, no ako sama povedala, rozprávaním o svojom rozhodnutí chcela povzbudiť všetky ženy, aby popremýšľali nad rizikom rakoviny prsníka. Ona sama totiž zistila, že je nositeľkou zmutovaného génu BRCA1. Hrozilo jej až 87-percentné riziko vzniku rakoviny prsníka a 50-percentné riziko rakoviny vaječníkov. Testy podstúpila okrem iného preto, že jej matka takmer desaťročie bojovala s rakovinou a nakoniec jej ako ako 56-ročná podľahla.

Viacerí lekári i známe osobnosti 37-ročnú herečku za jej rozhodnutie pochválili a napríklad portál BBC pripomenul, že môže mať na verejnosť minimálne taký vplyv, ako pred niekoľkými rokmi britská hviezda reality šou Jade Goody. Tá vo februári 2009 zistila, že trpí smrteľnou formou rakoviny krčka maternice. Jej smrť v marci 2009 primäla obrovské množstvo žien k tomu, aby sa nechali otestovať na tento druh rakoviny.

Lekár Richard Francis z Breakthrough Breast Cancer dúfa, že Angelinina otvorená spoveď o mastektómii bude mať podobný efekt, čo sa týka rakoviny prsníka. “U mladých žien to môže zvýšiť povedomie o tejto chorobe, čo je veľmi dôležité. Existuje množstvo druhov rakoviny prsníka a to je niečo, čomu sa dostatočne nevenuje pozornosť. Často to vnímame ako jednu chorobu,” uviedol.

Tým upozornil na to, že ženy by sa mali inšpirovať predovšetkým herečkinou uvedomelosťou a nemusia automaticky myslieť na radikálne riešenie, akým je preventívna mastektómia. To totiž podľa neho mohlo byť správne v jej prípade, no to samozrejme nemusí platiť u pacientiek s inými druhmi rakoviny prsníka. Podľa jeho slov rozhodne nejde o to, aby sa ženy báli, no mali by si byť vedomé rizika a konzultovať to so svojím lekárom. Spozornieť by mali najmä tie, ktoré majú rakovinu prsníka v rodine.

Pre magazín The Hollywood Reporter zas svoj názor na herečkinu mastektómiu a rozhodnutie verejne sa podeliť s touto skúsenosťou prezradila popredná odborníčka Beth Karlan, ktorá riadi oddelenie gynekologickej onkológie v známej losangeleskej Nemocnici Cedars Sinai. Priznala, že po Jolieinom článku pre New York Times sa jej ozvalo množstvo pacientiek s mutáciou génu BRCA1, ktoré operáciu dovtedy odkladali.

“Keď videli jej článok a to, že operácia nezmenila skutočnosť, že je to nádherná žena, poľudštilo to pre nich túto skúsenosť. Je krásna, talentovaná, má úžasnú rodinu. Všetci sa musíme popasovať s výzvami v našom živote, zmobilizovať sily a zobrať si z toho to najlepšie,” vysvetlila.

Podľa jej slov síce pre ženy s chybným génom existuje viacero riešení, ktoré závisia od individuálneho prípadu, no za najbezpečnejšiu považuje práve operáciu. “Myslím si, že ak môžeme predchádzať rakovine, je to ešte lepšie ako vyliečiť ju. Ľudia nemusia prejsť chemoterapiou a ožarovaním,” vyhlásila.

Chválou nešetrila ani lekárka Kristi Funk, ktorá v Pink Lotus Breast Center herečke odstránila prsníky. Dúfa totiž, že svojou úprimnou spoveďou v New York Times pomôže zachrániť množstvo životov. Mastektómiu z rovnakých dôvodov v minulosti podstúpili napríklad aj Sharon Osbourne či Christina Applegate.

Snúbenica herca Brada Pitta začala s procedúrami 2. februára, pričom o dva týždne neskôr jej odstránili prsné tkanivo i žľazy. “Zobudíte sa s hadičkami a vypchávkami v prsiach. Je to ako scéna zo sci-fi filmu, ale niekoľko dní po operácii sa môžete vrátiť do normálneho života,” uviedla. O deväť týždňov neskôr podstúpila rekonštrukciu prsníka. “Výsledok môže byť krásny,” ubezpečila. Podľa jej slov deti svoju matku vnímajú presne tak isto ako predtým. “Vedia, že ich ľúbim a že urobím čokoľvek, aby som s nimi mohla byť tak dlho, ako sa dá. Osobne sa necítim byť o nič menej ženská,” zhrnula.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.