Raketový útok na tábor utečencov si vyžiadal vyše 20 mŕtvych
- 7:41 30.10.2015
- WASHINGTON

Utečenecký tábor ležiaci západne od Bagdadu neďaleko medzinárodného letiska zasiahlo 12 rakiet.
K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Washington reagoval na incident s odsúdením a vyzval Bagdad, aby obetiam zabezpečil pomoc, zvýšil stráženie tábora a vyvodil voči páchateľom zodpovednosť. "S irackou vládou zisťujeme plný rozsah tohto nevyprovokovaného útoku," uviedol americký minister zahraničných vecí John Kerry.
Tábor známy ako Camp Liberty podľa OSN poskytuje zázemie približne 2200 Iráncom, najmä členom exilovej opozičnej skupiny Ľudoví mudžáhedíni Iránu (PMOI), usilujúcej sa o zvrhnutie režimu vo svojej vlasti.
Skupina je dnes súčasťou koalície exilových strán a do roku 2001, keď sa zriekla násilia, participovala na ozbrojenom odboji proti iránskej vláde. PMOI sa nachádzala na rozličných zoznamoch teroristických organizácií; Európska únia ju z neho vyškrtla v roku 2009, Spojené štáty o tri roky neskôr.
PMOI so sídlom v Paríži je momentálne hlavným členom Národnej rady odporu v Iráne (NCRI), zastrešujúcej opozičné strany, ktoré sa považujú za exilový iránsky parlament.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.

Raši v Budapešti: Vzťahy Slovenska s Maďarskom sú vynikajúce vo všetkých oblastiach
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom sú vynikajúce na úrovni vlád, parlamentov i vo všetkých pracovných oblastiach vzájomnej spolupráce, uviedol Richard Raši.