• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Dve tretiny Slovákov so psoriázou sa neliečia

  • 16:54 29.10.2015
  • BRATISLAVA
Dve tretiny Slovákov so psoriázou sa neliečia

Psoriáza je geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa dlhodobo nemusí navonok prejaviť.

Dermatovenerológovia vlani na Slovensku vyšetrili vyše 63.000 pacientov so psoriázou. Ide o autoimunitné ochorenie, ľudovo nazývané aj lupienka, ktoré sa prejavuje ako chronické zápalové ochorenie kože. "Podľa odhadov je celkový počet psoriatikov na Slovensku približne 200.000, avšak len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc," upozornil hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Psoriáza nie je nákazlivá, život ohrozujúca choroba, avšak podľa štúdií majú psoriatici vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, srdcových chorôb či depresie. Ťažkí psoriatici žijú v priemere o desať rokov menej ako priemerná populácia. "Neliečená alebo nedostatočne liečená psoriáza výrazne znižuje kvalitu života väčšiny pacientov, pritom v súčasnosti už existuje viacero typov liečby, ktoré dokážu ochorenie udržať pod kontrolou. Medzi veľmi účinné spôsoby liečby patrí biologická liečba," povedal Bubla.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je celosvetový výskyt psoriázy okolo dve percentá, ale štúdie v rozvinutých krajinách hlásia vyšší výskyt tohto ochorenia, v priemere 4,6 percenta. Psoriáza trápi mužov aj ženy. Ako ukazujú údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), vlani sa na psoriázu na Slovensku liečilo 32.612 mužov a 30.801 žien. Najviac pacientov bolo v Košickom (11.763) a Prešovskom (10.796) kraji, najmenej v Trnavskom (5023) a Trenčianskom (5523) kraji.

Psoriáza je geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa dlhodobo nemusí navonok prejaviť, môže však vypuknúť pod vplyvom určitých podnetov, ako je napríklad stres, bakteriálna infekcia, nezdravý životný štýl či poškodenie kože. Ochorenie môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku. Pri psoriáze je koža suchá, červená, posiata šupinkami, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na lakťoch, kolenách, pokožke hlavy, rúk a nôh. Medzi typické príznaky patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože bývajú postihnuté aj nechty a kĺby.

Na problematiku ochorenia poukazuje aj dnešný Svetový deň psoriázy. Tohtoročnou témou je "Nádej. Činy. Zmena". "Keďže toto nepríjemné kožné ochorenie má mnohokrát negatívny vplyv na život pacienta, je nutné podniknúť kroky k zlepšeniu zdravotného, ako aj spoločenského života psoriatikov a zároveň im dať nádej v lepšiu budúcnosť," uzavrel Bubla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

Prívalový dážď spôsobil v Nitre pohromu, zaplavil aj časť kúpaliska

DNES - 16:45Domáce

Prívalový dážď, ktorý v noci zo soboty na nedeľu zasiahol Nitru, spôsobil po nedávnych záplavách ďalšie problémy.

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

Prezident chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

DNES - 15:39Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá postupne navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny.

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia od budúceho týždňa

DNES - 15:29Domáce

Do našej oblasti bude prúdiť tropický vzduch.

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

Blanár: Mierové rokovania o Ukrajine by mali pokračovať aj za účasti Ruska

DNES - 15:03Domáce

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

DNES - 13:59Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom Národnej rady SR.