Francúzske mistraly určené pôvodne Rusom dostane Egypt
- 16:17 23.09.2015
- PARÍŽ

Francúzsky prezident Francois Hollande a jeho egyptský náprotivok Abdal Fattáh Sísí sa v stredu dohodli na kúpe dvoch vrtuľníkových lodí triedy Mistral, ktoré boli pôvodne určené na predaj Rusku. Informovala o tom agentúra Reuters.
Odporúčame:
Hollande odmieta kritiku, Rusku za Mistraly nebude platiť
Hollande poprel dohodu, Rusi nedostanú odškodné za Mistraly
Otázka Mistralov je vyriešená, Putin a Hollande sa dohodli
Diplomatický zdroj podľa agentúry Reuters uviedol, že Káhira chce umiestniť jednu loď v Stredomorí a druhú v Červenom mori, takže by bola k dispozícii pre budúce operácie v Jemene, kde je Egypt súčasťou koalície vedenej Saudskou Arábiou, ktorá bojuje proti húsijským povstalcom. Predaj dvoch vrtuľníkových lodí v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur bol najväčším zbrojným kontraktom uzavretým medzi Ruskom a niektorým z členských štátov NATO.
Francúzska vláda však zmluvu z roku 2011 vlani zrušila. Stalo sa tak po tom, ako Rusko anektovalo dovtedy ukrajinský Krymský polostrov a podporilo východoukrajinských separatistov. V tom čase však už vo Francúzsku prebiehal výcvik ruských námorníkov, ktorí sa museli predčasne vrátiť domov.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.