Únia schválila kvóty o utečencoch, Slovensko hlasovalo proti
- 6:56 23.09.2015
- BRUSEL

Rada ministrov vnútra členských štátov v utorok na mimoriadnom rokovaní v Bruseli hlasovaním schválila mechanizmus prerozdeľovania utečencov medzi krajiny Európskej únie. Slovensko, ktorého pozícia v prípade kvót bola dlhodobo známa a kvóty odmietalo, prehlasovali kvalifikovanou väčšinou.
Proti kvótam bolo okrem Slovenska aj Česko, Rumunsko a Maďarsko, hlasovania sa zdržalo Fínsko, od pôvodného postoja upustilo Lotyšsko či Poľsko, ktoré mali s kvótnym systémom takisto problém. Slovensko by malo prijať 1 500 utečencov, no ako povedal po zasadnutí rady šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák, "Slovensko nebude konfrontované a nedáme si nanútiť žiadne pevné kvóty na základe tohto rozhodnutia".
Návrh podľa Kaliňáka nie je dobrý
"Neboli vypočuté racionálne argumenty a som veľmi prekvapený z tohto rozhodnutia," poznamenal Kaliňák. Zdržanie sa Fínska v hlasovaní podľa neho svedčí o tom, že návrh nie je dobrý a nebude fungovať. "Ide o rozhodnutie, ktoré nepomohlo znížiť krízu, ale môže naopak zvýšiť atraktivitu Európskej únie pre nelegálnych migrantov a prevádzačov.
Toto je zelená pre prevádzačov, aby sa čo najviac snažili ďalej dodávať utečencov do únie," povedal novinárom Kaliňák. Na rade sa ministri podľa neho bavili o 120-tisíc ľuďoch, no denne do únie prichádza 10-tisíc ľudí, preto to bolo veľmi zlé a chybné rozhodnutie.
Odporúčame:
Fico: Kvóty sú diktát Bruselu, skončia sa blamážou
Merkelová vyzýva Američanov, prijmite viac utečencov
Merkelová chce rozdelenie utečencov vyriešiť konsenzom
Slovensko požiadalo v tomto roku o azyl vyše sto cudzincov
Video: Šteniatko Rose sprevádza utečencov na ceste do Európy
Orbán varuje: Migranti nielen klopú na dvere, už ich vykopli
De Maiziére sa postavil Merkelovej, utečencov chce vracať
Od slov ďaleko k činom
Ako Kaliňák ďalej upozornil, na dnešnom stretnutí sa riešili len kvóty, no proces, ako by mal byť tento systém zrealizovaný, nie. "Európska komisia mala od slov k činom vždy ďaleko, čo potvrdzuje, že tento systém fungovať nebude, pretože žiadne pravidlá, ako chce zamedziť pohybu, nepadol," poznamenal s tým, že toto rozhodnutie je odsúdené na neúspech. Slovensko pomáha Rakúsku, rodinám s kresťanským zázemím či zvýšilo presídľovací program, pripomenul minister vnútra.
"Nič iné ďalej robiť nebudeme, tým sa to pre nás končí. Rozhodnutie situáciu nepomôže vyriešiť, preto zotrváme na tomto a budeme naše programy naďalej dôsledne realizovať," povedal s tým, že žiadny ďalší tlak na nás nemôže byť vyvíjaný a ani ho nemôžeme akceptovať.
Naposledy nedospeli k výsledku
Ministri vnútra o téme kvót rokovali aj 14. septembra. Vtedy nedospeli k jednoznačnému výsledku, potvrdili prerozdelenie 40-tisíc utečencov z táborov z Grécka a Talianska. Z tohto počtu zatiaľ prerozdelili 32-tisíc ľudí. Ministri sa však nezhodli na prerozdelení ďalších 120-tisíc utečencov.
Krajiny Visegrádskej štvorky dlhodobo mechanizmus povinného prerozdeľovania utečencov odmietajú, problém s ním má i Rumunsko či Pobaltie. V stredu 23. septembra budú o probléme migrácie, ktorej Európa momentálne čelí, diskutovať aj lídri európskej dvadsaťosmičky.
Obama o utečencoch hovoril s Merkelovou
O utečeneckej kríze v Európe diskutoval s nemeckou kancelárskou Angelou Merkelovou aj americký prezident Barack Obama. "Obaja lídri sa zhodli na potrebe celoeurópskeho riešenia, v rámci ktorého všetky členské štáty EÚ akceptujú svoj spravodlivý podiel utečencov," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu, ktoré citovala agentúra Reuters.
Obama a Merkelová počas telefonátu hovorili aj o tom, ako riešiť prvotné príčiny súčasného náporu migrantov z vojnou zmietanej Sýrie. Zdôraznili pritom nutnosť politickej transformácie, ktorá by vytvorila bázu pre zjednotenie obyvateľov Sýrie a ukončenie konfliktu.
So systémom povinného prerozdelenia utečencov medzi krajiny Európskej únie prišla pred letom Európska komisia (EK), kvóty podporuje tiež Európsky parlament (EP). Definitívne o nich však môže rozhodnúť len Rada ministrov alebo lídri členských štátov. Predstavitelia slovenskej vlády tvrdia, že by o tom mali rozhodnúť šéfovia vlád na summite.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.