• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 3.5.2024Meniny má Galina
13°Bratislava

Vesmírny program Galileo ako prvý pomôže záchraňovať životy

  • 15:27 11.09.2015
  • BRUSEL
Vesmírny program Galileo ako prvý pomôže záchraňovať životy

Európska komisia (EK) v piatok potvrdila, že ďalšie dve družice európskeho vesmírneho programu Galileo, pomenované Alba a Oriana, boli v noci nadnes úspešne vyslané na obežnú dráhu okolo Zeme.

Eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky Elžbieta Bieňkowská vo vyhlásení pre médiá pripomenula, že EÚ chce splniť svoj záväzok dokončiť Galileo včas a v rámci stanoveného rozpočtu.

Určovanie polohy bude presnejšie

"Cieľom vesmírnej politiky Európskej komisie je podporovať prosperujúci a inovatívny vnútorný trh vesmírnych aplikácií a zároveň podporiť rozvoj európskeho priemyslu, aby mohol konkurovať na globálnej scéne a dosiahnuť dobré výsledky," uviedla komisárka.

Galileo je program EÚ pre rozvoj globálneho navigačného satelitného systému. Bude poskytovať presnejšie určovanie polohy a času, ktoré budú vhodné pre automobilový priemysel a oblasť telekomunikácií. Jeho služby budú môcť oveľa bezpečnejšie využívať cestné a železničné dopravné systémy a vďaka nemu rýchlejšie reagovať na núdzové situácie.

Okamžitá lokalizácia osôb v núdzi

Bieňkowská upozornila, že prostredníctvom tohto systému EÚ ako prvá na svete zavádza funkciu globálneho vyhľadávania a záchrany osôb. Tá vďaka takmer okamžitej lokalizácii osôb v núdzi zníži reakčný čas zásahových jednotiek a pomôže pri zachraňovaní ľudských životov.

EK má v úmysle zabezpečiť postupné poskytovanie prvých služieb programu Galileo už v nadchádzajúcich rokoch, len čo sa podarí skompletizovať sústavu družíc. Teraz ich je na obežnej dráhe desať. Kompletná sieť bude obsahovať sústavu 30 družíc a ich podporných pozemných staníc.

Termín spustenia systému je bližšie

Umiestnenie ďalších dvoch družíc európskeho navigačného systému Galileo na obežnú dráhu Zeme priblížil termín jeho spustenia.
Štart z európskeho kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane bol úspešný a obe družice - s poradovými číslami deväť a desať - sa následne podarilo umiestniť na obežnú dráhu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Začiatkom tohto týždňa vedci z ESA uviedli, že navigačný systém začne fungovať na budúci rok. Presný termín jeho spustenia nie je známy. "Postupným zvyšovaním počtu družíc... bude mať Galileo čoskoro celosvetový dosah," uviedol vo vyhlásení šéf ESA Jan Wörner. "Blíži sa deň, kedy bude Galileo plne schopný prevádzky," dodal Wörner.

Družice číslo sedem a osem boli na obežnú dráhu umiestnené v marci tohto roku. Celý navigačný systém Galileo bude pozostávať z 30 satelitov. Na troch obežných dráhach bude rozmiestnených po deväť družíc. Zvyšné tri satelity budú rezervné pre prípad, že by mal niektorý z 27 poruchu. Systém má poskytovať oveľa vyššiu presnosť určovania polohy než podobný americký GPS.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

VČERA - 17:21Veda

Postup Alzheimerovej choroby u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a záchvatmi môže pomôcť spomaliť rapamycín, liek pôvodne určený na potlačenie imunity u pacientov po transplantácii orgánov.

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

19:34 29.04.2024Veda

Ochorenie Covid-19 so sebou neraz prináša aj dlhodobé následky. Čo sa však deje s krvou pacientov niekoľko mesiacov po vyliečení?

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.