Angela Merkelová tiahne do boja proti daňovým rajom
- 7:37 14.02.2013
- DEMMIN

Skupina ôsmich najvyspelejších ekonomík sveta (G8) bude bojovať proti daňovým rajom, pretože nadnárodné korporácie zneužívajú daňové systémy v Európe a USA, aby sa vyhli plateniu daní. Vyhlásila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová v prejave v severonemeckom meste Demmin.
Dodala, že za to bude "musieť bojovať celý svet, inak sa to nepodarí". Jej prejav je predzvesťou možných rokovaní aj na blížiacom sa víkendovom stretnutí ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk krajín G20 na summite v Moskve.
Viaceré vlády čelia rastúcej nespokojnosti občanov z toho, že nadnárodné spoločnosti využívajú rozdiely v národných daňových systémoch na zníženie nákladov a krajiny ich nedokážu donútiť zaplatiť vyššie dane tam, kde reálne pôsobia.
Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) so sídlom v Paríži v utorok vyzvala na urgentné prepracovanie medzinárodných pravidiel zdaňovania firemných ziskov, aby sa veľké firmy nemohli vyhýbať plateniu miliardových daní krajinám, ktorým v dôsledku krízy chýbajú financie.
Nadnárodné spoločnosti podľa OECD stále častejšie svoje dane odvádzajú v iných krajinách, než kde vzniká väčšina ich príjmu, hoci od roku 2000 priemerná sadzba korporátnej dane v členských krajinách organizácie klesla z 32,6 % na 25,4 %.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku
Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.