• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Rusko obvinilo Jaceňuka, že bol členom komanda v Čečensku

  • 11:22 09.09.2015
Rusko obvinilo Jaceňuka, že bol členom komanda v Čečensku

a za likvidáciu ruských vojakov dostal najvyššie vyznamenanie separatistickej Čečenskej republiky.MOSKVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK Rossiji) chce vypočuť ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka, pretože má podozrenie, že v 90. rokoch bojoval v Čečensku proti ruským ozbrojeným silám. Jaceňukova hovorkyňa podozrenia vznesené proti premiérovi rozhodne odmietla.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Podľa vyšetrovacieho spisu Jaceňuk dostal za likvidáciu ruských vojakov vysoké vyznamenania vtedajšej Čečenskej republiky Ičkerija. Bol to neuznaný štátny útvar, ktorý existoval po rozpade Sovietskeho zväzu na území bývalej Čečensko-Ingušskej ASSR. Ičkeriju zničila ruská armáda na jar roku 2000 v druhej čečenskej vojne.

Podľa Rusov mučil a popravoval

Ako člen trestného komanda Argo a neskôr oddielu Viking, ktorému velil Oleksandr Muzyčko, sa Jaceňuk údajne v januári 1995 dopustil mučenia a popráv zajatých ruských vojakov. Zúčastnil sa aj na najmenej dvoch bojových operáciách - 31. decembra 1994 na námestí Minutka v Groznom a vo februári v okolí mestskej nemocnice v čečenskej metropole.

Ruský Vyšetrovací výbor, podliehajúci priamo prezidentovi Ruskej federácie, tvrdí, že Jaceňuk bol aktívnym členom organizácie Ukrajinské národné zhromaždenie-Ukrajinská národná samoobrana
Zdroj: UNA-UNSO
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

DNES - 5:44Zahraničné

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

DNES - 5:32Zahraničné

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

VČERA - 21:28Zahraničné

Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

VČERA - 21:09Zahraničné

Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.