• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii

  • 19:30 09.09.2015
  • SYDNEY
V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii

Koalícia pod vedením Spojených štátov zničila základňu organizácie Islamský štát (IS) blízko irackého mesta Ramádí, ktorá bola dôležitým riadiacim a zásobovacím bodom, kde militanti skladovali svoje zbrane a výbušniny. Americká armáda o tom informovala vo vyhlásení, ktoré priniesla agentúra Reuters.

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

Nálety na štadión slúžiaci ako operačná základňa IS sa uskutočnili v utorok, a to v koordinácii s irackou vládou. Sunnitskí extrémisti podľa zverejneného vyhlásenia z tohto miesta "riadili bojovníkov v celej oblasti okolo Ramádí" a zhromažďovali tam "smrtiacu pomoc posielanú dole údolím rieky Eufrat".

"Zničenie tohto centra významne naruší schopnosť IS viesť operácie a dopĺňať zásoby svojich bojovníkov v Ramádí," tvrdí armáda Spojených štátov. Americké ministerstvo obrany v auguste informovalo, že iracké vojsko podporované milíciami a koalíciou na čele so Spojenými štátmi sa snaží obkľúčiť Ramádí, správne centrum provincie Anbár, ktoré padlo do rúk IS v máji tohto roka.

Austrália prijme utečencov

Austrália prijme 12-tisíc utečencov zo Sýrie a rozšíri svoje letecké útoky proti pozíciám teroristickej organizácie Islamský štát (IS) aj na územie Sýrie. Vyhlásil to v stredu austrálsky premiér Tony Abbott, ktorý tak podľa agentúry Reuters podľahol tlaku tamojšej rozhorčenej opozície.

Avizovaný počet utečencov, ktorí majú prísť do Austrálie, je dodatkom k zvyčajnej kvóte 13 750 osôb, ktoré Canberra ročne prijíma do krajiny. Toto jednorazové ponúknutie útočiska tým, ktorí unikajú pred štyri roky trvajúcou občianskou vojnou v Sýrii, uprednostňuje príslušníkov prenasledovaných menšín, tvrdí Abbott.

"Austrália má naďalej záväzky voči medzinárodnému úsiliu bojovať proti IS, ktorý ohrozuje stabilitu v Iraku a na Blízkom východe, ako aj bezpečnosť Austrálčanov doma i v našom regióne," uviedol Abbott na tlačovej konferencii v Canberre. Austrálske vzdušné sily sa zúčastňujú na operáciách proti IS v rámci ťaženia pod velením USA v Iraku, ich úloha v Sýrii však bola dosiaľ obmedzená na dopĺňanie paliva a zhromažďovanie tajných dát.

Odporúčame:

Vodca al-Káidy odmietol uznať kalifát Islamského štátu

Islamský štát je horší než nacisti, tvrdí austrálsky premiér

Austrália sa chce zapojiť do útokov proti Islamskému štátu

Islamský štát zverejnil fotografie ničenia Palmýry


Austrália reaguje na žiadosť Washingtonu

Rozhodnutie rozšíriť nálety aj na územie Sýrie je podľa austrálskeho ministerského predsedu odpoveďou na formálnu žiadosť Washingtonu. Austrália sa taktiež zaviazala zaplatiť za pomoc pre 240 000 vnútorne vysídlených ľudí v krajinách susediacich so Sýriou a Irakom, doplnil Abbott s tým, že predmetná čiastka bude činiť v prepočte 27,5 milióna eur.

Predpokladá sa, že do Európy príde cez Stredozemné more tento a budúci rok najmenej 850 000 migrantov, uviedla v utorok OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval na súdržnejšiu azylovú politiku so zámerom efektívneho riešenia narastajúceho počtu migrantov prúdiacich na starý svetadiel.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stíhaná riaditeľka Huawei požiadala o odklad konania v kauze vydania do USA

Stíhaná riaditeľka Huawei požiadala o odklad konania v kauze vydania do USA

DNES - 6:57Zahraničné

Finančná riaditeľka spoločnosti Huawei Meng Wan-čou požiadala kanadské úrady o štvormesačný odklad svojho konania vo veci vydania z Kanady do USA, pričom ako dôvod pre svoju obranu uviedla novozískané dokumenty.

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý viceprezident USA Walter Mondale

DNES - 6:11Zahraničné

Vo veku 93 rokov zomrel bývalý americký viceprezident Walter Mondale, informovala v utorok agentúra AFP. Mondale pôsobil ako viceprezident v administratíve prezidenta USA Jimmyho Cartera v rokoch 1977-81.

Británia plánuje preočkovanie obyvateľstva treťou dávkou vakcíny

Británia plánuje preočkovanie obyvateľstva treťou dávkou vakcíny

DNES - 6:09Zahraničné

Britská vláda pracuje na plánoch na preočkovanie, aby sa zabezpečilo, že "vakcíny budú krok vpred pred vírusom".

Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

Väzni na Guantáname sa môžu nechať zaočkovať proti koronavírusu

DNES - 6:08Zahraničné

Väzni v americkom väzení na základni Guantánamo sa môžu od pondelka nechať zaočkovať proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia americkej obrany.

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

Kandidátom nemeckých konzervatívcov na post kancelára bude Armin Laschet

DNES - 6:08Zahraničné

Kandidátom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie na post spolkového kancelára sa stal Armin Laschet. Rozhodlo o tom vedenie CDU na svojom mimoriadnom zasadnutí.