• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 3.4.2020Meniny má Richard
Bratislava

V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii

  • 19:30 09.09.2015
  • SYDNEY
V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii

Koalícia pod vedením Spojených štátov zničila základňu organizácie Islamský štát (IS) blízko irackého mesta Ramádí, ktorá bola dôležitým riadiacim a zásobovacím bodom, kde militanti skladovali svoje zbrane a výbušniny. Americká armáda o tom informovala vo vyhlásení, ktoré priniesla agentúra Reuters.

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

Nálety na štadión slúžiaci ako operačná základňa IS sa uskutočnili v utorok, a to v koordinácii s irackou vládou. Sunnitskí extrémisti podľa zverejneného vyhlásenia z tohto miesta "riadili bojovníkov v celej oblasti okolo Ramádí" a zhromažďovali tam "smrtiacu pomoc posielanú dole údolím rieky Eufrat".

"Zničenie tohto centra významne naruší schopnosť IS viesť operácie a dopĺňať zásoby svojich bojovníkov v Ramádí," tvrdí armáda Spojených štátov. Americké ministerstvo obrany v auguste informovalo, že iracké vojsko podporované milíciami a koalíciou na čele so Spojenými štátmi sa snaží obkľúčiť Ramádí, správne centrum provincie Anbár, ktoré padlo do rúk IS v máji tohto roka.

Austrália prijme utečencov

Austrália prijme 12-tisíc utečencov zo Sýrie a rozšíri svoje letecké útoky proti pozíciám teroristickej organizácie Islamský štát (IS) aj na územie Sýrie. Vyhlásil to v stredu austrálsky premiér Tony Abbott, ktorý tak podľa agentúry Reuters podľahol tlaku tamojšej rozhorčenej opozície.

Avizovaný počet utečencov, ktorí majú prísť do Austrálie, je dodatkom k zvyčajnej kvóte 13 750 osôb, ktoré Canberra ročne prijíma do krajiny. Toto jednorazové ponúknutie útočiska tým, ktorí unikajú pred štyri roky trvajúcou občianskou vojnou v Sýrii, uprednostňuje príslušníkov prenasledovaných menšín, tvrdí Abbott.

"Austrália má naďalej záväzky voči medzinárodnému úsiliu bojovať proti IS, ktorý ohrozuje stabilitu v Iraku a na Blízkom východe, ako aj bezpečnosť Austrálčanov doma i v našom regióne," uviedol Abbott na tlačovej konferencii v Canberre. Austrálske vzdušné sily sa zúčastňujú na operáciách proti IS v rámci ťaženia pod velením USA v Iraku, ich úloha v Sýrii však bola dosiaľ obmedzená na dopĺňanie paliva a zhromažďovanie tajných dát.

Odporúčame:

Vodca al-Káidy odmietol uznať kalifát Islamského štátu

Islamský štát je horší než nacisti, tvrdí austrálsky premiér

Austrália sa chce zapojiť do útokov proti Islamskému štátu

Islamský štát zverejnil fotografie ničenia Palmýry


Austrália reaguje na žiadosť Washingtonu

Rozhodnutie rozšíriť nálety aj na územie Sýrie je podľa austrálskeho ministerského predsedu odpoveďou na formálnu žiadosť Washingtonu. Austrália sa taktiež zaviazala zaplatiť za pomoc pre 240 000 vnútorne vysídlených ľudí v krajinách susediacich so Sýriou a Irakom, doplnil Abbott s tým, že predmetná čiastka bude činiť v prepočte 27,5 milióna eur.

Predpokladá sa, že do Európy príde cez Stredozemné more tento a budúci rok najmenej 850 000 migrantov, uviedla v utorok OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval na súdržnejšiu azylovú politiku so zámerom efektívneho riešenia narastajúceho počtu migrantov prúdiacich na starý svetadiel.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Každý, kto bude v tesnej blízkosti Trumpa a Pencea, podstúpi rýchlotest

Každý, kto bude v tesnej blízkosti Trumpa a Pencea, podstúpi rýchlotest

DNES - 21:29Zahraničné

Biely dom stupňuje preventívne opatrenia na ochranu amerického prezidenta a viceprezidenta pred nákazou novým koronavírusom. Informáciu v piatok priniesla tlačová agentúra AP.

Británia neodporúča zdravým ľuďom nosiť rúška

Británia neodporúča zdravým ľuďom nosiť rúška

DNES - 21:22Zahraničné

Británia neodporúča zdravým ľuďom nosiť rúška ani inú ochranu tváre, vyhlásil v piatok zástupca hlavného britského hygienika Jonathan Van-Tam. Správu priniesla agentúra Reuters.

Trump s Macronom vyzvali na posilnenie úlohy OSN v boji proti koronavírusu

Trump s Macronom vyzvali na posilnenie úlohy OSN v boji proti koronavírusu

DNES - 20:45Zahraničné

Americký prezident Donald Trump a jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron v piatok vyzvali na posilnenie úlohy Organizácie Spojených národov (OSN) v boji proti globálnej pandémii koronavírusu.

Merkelová: Najnovšie údaje o koronavíruse v Nemecku nám dodávajú nádej

Merkelová: Najnovšie údaje o koronavíruse v Nemecku nám dodávajú nádej

DNES - 19:52Zahraničné

Merkelová varovala, že je ešte príliš skoro na uvoľnenie obmedzení platných pre verejný život. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Taliansko zaznamenalo 766 nových úmrtí na koronavírus

Taliansko zaznamenalo 766 nových úmrtí na koronavírus

DNES - 19:50Zahraničné

Lombardsko, epicentrum nákazy, celkovo zaznamenalo 1455 nových pozitívnych prípadov a 351 úmrtí.