Venezuela uzavrela hranicu s Kolumbiou a stiahla veľvyslanca
- 9:03 28.08.2015
- BOGOTA

Venezuela odvolala svojho veľvyslanca v Kolumbii, ktorá pristúpila k rovnakému kroku a stiahla svojho veľvyslanca z Caracasu. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že vzťahy oboch krajín prechádzajú krízou po tom, ako Venezuela uzavrela dva spoločné pohraničné priechody a deportovala z krajiny stovky Kolumbijčanov.
Tento krok nariadil prezident Nicolás Maduro po tom, ako boli v prestrelke s prevádzačmi zranení traja venezuelskí vojaci. Maduro neskôr oznámil, že priechody dal uzavrieť na neurčitý čas a deportácie kolumbijských občanov označil za rozbitie polovojenských gangov.
Od uzavretia spoločných hraníc bolo z Venezuely deportovaných asi 1100 Kolumbijčanov. Ďalších 5000-6000 ich z krajiny odišlo dobrovoľne. Mnohí z deportovaných Kolumbijčanov tvrdia, že ich domy vo Venezuele boli zničené. Títo ľudia sa do starej vlasti vracajú cez pohraničnú rieku, pričom prevážajú chladničky, zvieratá či matrace.
Kolumbijská vláda informovala, že venezuelské ministerstvo zahraničných vecí povolilo sťahovanie majetku vyhostených dodávkami, ale v žiadnom prípade nie nákladnými autami.
Venezuela žiada Kolumbiu o lepšiu ochranu hraníc
Maduro vyhlásil, že deportácie sú súčasťou záťahu proti kolumbijským polovojenským oddielom, ktoré cez 2219 kilometrov dlhú hranicu pašujú rôzne druhy tovarov a drogy. Súčasne vyjadril nádej, že kolumbijská vláda "príde k rozumu" a zlepší ochranu hraníc. "Kým sa tak stane, hranicu neotvorím," upozornil.
Táto situácia pripomína časté spory Venezuely s Kolumbiou počas 14 rokov vládnutia Madurovho predchodcu v úrade - Huga Cháveza. Kritici tvrdia, že Maduro len kopíruje štýl svojho mentora v snahe odvrátiť pozornosť Venezuelčanov od kopiacich sa ekonomických problémov a decembrových parlamentných volieb.

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine
Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí
Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.