• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Čaj Matcha: 8 dôvodov, prečo ho piť pravidelne

  • 19:52 18.08.2015
  • Bratislava
Čaj Matcha: 8 dôvodov, prečo ho piť pravidelne

O tejto super-potravine sa v našich končinách začalo rozprávať len nedávno. Pritom Čínania a Japonci užívali tento zdravý nápoj po stáročia. Matcha je jemný práškový čaj, ktorý je často súčasťou tradičných japonských čajových obradov. Hovorí sa, že podporuje duševnú čulosť spolu s pokojným a meditatívnym stavom. A teraz je čas, aby ste ho spoznali sami.

Tak ako aj iné čaje, pochádza matcha z listov čajovníka čínskeho (Camellia sinensis). Rozdielne spracovanie listov vytvára zelený, čierny či oolong čaj. Vzhľadom k tomu, že čajové lístky začnú oxidovať a fermentovať, získajú rôzne chute a vôňe. Matcha však nie je fermentovaný (oxidovaný) vôbec, ale okamžite sa sparí a rozomelie na prášok. Tento prášok sa potom zalieva horúcou vodou, aby vznikol zelený čaj bez horkej chuti.

8 dôvodov, prečo by ste mali tento čaj piť každý deň

Prevencia rakoviny

Matcha čaj je plný silných antioxidantov s názvom epigallocatechin galát (EGCG). EGCG sú známe pre svoje úžasné protirakovinové vlastnosti. Hľadajú voľné radikály a zničia ich. Matcha čaj obsahuje viac ako 100 krát viac týchto prírodných bojovníkov v porovnaní s ostatnými čajmi.

Vylepšený imunitný systém

Antioxidanty v tomto čaji pôsobia ako prírodné antibiotiká a podporujú imunitný systém. Okrem toho, čaj je bohatý na draslík, vitamíny A a C, železo a vápnik, ktoré prispievajú k obrannému systému organizmu.

Energia

Skúste si dať šálku matcha zeleného čaju popoludní, keď budete potrebovať ďalšiu energiu. Matcha zelený čaj je ideálnou náhradou za kávu, pretože poskytuje energetickú podporu bez bolestí hlavy, ktoré prichádzajú po skončení účinkov kávy.

Detox

Matcha sa pestuje v tieni, čo je dôvod, prečo je bohatší na chlorofyl, než iné zelené čaje. Chlorofyl je pigment zodpovedný za to, že dodáva rastlinám ich zelenú farbu. Chlorofyl údajne dokáže vyčistiť telo od toxínov, ťažkých kovov, jedov, dioxínov a hormonálnych disruptorov.

Protizápalové účinky

Matcha čaj je vhodný pre tých, ktorí bojujú s rôznymi formami artritídy. Polyfenoly nájdené v tomto čaji majú silné protizápalové účinky, ktoré môžu znížiť zápal a chrániť chrupavku.

Vláknina

Matcha obsahuje ľahko stráviteľný, vysoko kvalitný zdroj vlákniny, ktorá môže pomôcť pri pravidelnom trávení a môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Zníženie hladiny cholesterolu

Katechíny v matcha čaji boli preukázané, že znížujú celkový a LDL cholesterol u ľudí, ktorí pravidelne pijú tento čaj.

Vysoká hodnota ORAC

Oxygen radical absorbence capacity (absorpčná kapacita kyslíkových radikálov) alebo ORAC je metóda merania antioxidačných schopnosti. ORAC hodnota matcha čaju je jedna z najvyšších medzi potravinami, asi 1.348 jednotiek na gram (alebo porciu).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, mrmatcha.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.