• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
27°Bratislava

Sedem červených potravín pre zdravé a silné srdce

  • 19:00 04.08.2015
  • Bratislava
Sedem červených potravín pre zdravé a silné srdce

Srdcovým ochoreniam je jedno, akú farbu majú vaše šaty, ale konzumácia veľkého množstva červeného ovocia a zeleniny môže znížiť riziko srdcových ochorení až o 50%.

Odtieň červenej v potravinách signalizuje veľa živín v každom súste. Červené ovocie a zelenina sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú premieňať sacharidy, tuky a bielkoviny na využiteľnú energiu pre telo. Navyše obsahujú antioxidanty, ktoré chránia DNA pred oxidačným poškodením, a preto pôsobia ako prevencia ochorení.

Mnoho druhov červeného ovocia a zeleniny obsahuje silné antioxidanty, ako je lykopén a antokyany, ktoré dokážu bojovať s ochoreniami srdca, rakovinou prostaty, dokážu znížiť riziko cievnej mozgovej príhody a makulárnej degenerácie (najčastejšej príčiny slepoty u ľudí vo veku nad 60 rokov).

7 červených potravín pre zdravé a silné srdce

Paradajky

Lykopén v paradajkách je červený pigment, ktorý má antioxidačné vlastnosti a môže byť v skutočnosti silne anti-karcinogénny. Tiež je dobrým zdrojom výživy pre oči a podporuje zdravie prostaty. Je zaujímavé, že varenie paradajok v skutočnosti zvyšuje hladiny lykopénu.

Červené fazule

90g týchto strukovín poskytuje 7 g bielkovín, 5,5 g vlákniny, bez žiadnych nasýtených tukov alebo cholesterolu, a má len 100 kalórií. Sú tiež bohaté draslík, ktorý znižuje krvný tlak a štúdie zhodne ukazujú, že strava bohatá na fazuľu môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových chorôb.

Červená paprika

Jedná sa o mimoriadne dobrú voľbou pre zdravie srdca, pretože sú plné lykopénu, ktorý sa nenachádza v zelenej paprike. Sú tiež zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a tiež silných antioxidačných vitamínov A a C, ktoré sú dobré pre zdravie srdca.

Jahody

Jahody sú ďalším vynikajúcim zdrojom vitamínu C a mangánu. Mangán je dôležitý pri rôznych metabolických funkciách tela, vrátane ochrany pred voľnými radikálmi, udržania silných kostí, optimálnej funkcie štítnej žľazy, stabilnej hladinu cukru v krvi. Toto ovocie má tiež vysoký obsah vlákniny, jódu, draslíka, kyseliny listovej, vitamínu K, a horčíka.

Červené hrozno

Červené hrozno je bohaté na antioxidanty a vlákninu, čím je veľmi prospešné pre zdravie srdca. U červeného hrozna bolo preukázané, že znižuje krvný tlak, zápal a poškodenie srdcového svalu v súvislosti s konzumáciou stravy s vysokým obsahom soli. Je tiež preukázané, že znižuje hladiny triglyceridov v krvi, hladiny LDL cholesterolu v krvi a zlepšuje funkcie krvných ciev.

Červený melón

Melón je skvelým zdrojom lykopénu, ktorý môže znížiť riziko srdcových ochorení znížením LDL cholesterolu. Tiež znižuje riziko určitých druhov rakoviny, predovšetkým prostaty, rovnako ako riziko svalovej degenerácie, ale tiež zlepšuje funkciu ciev a znižuje riziko mŕtvice.

Višne

Jasne červená farba višní pochádza z antokyanov. Vďaka týmto silným antioxidantom majú višne jedinečné zdravotné vlastnosti. Majú protizápalové účinky, podporujú zdravie srdca a znižujú bolesti svalov a kĺbov po cvičení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, webmd.com, health.usnews.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku

19:08 25.09.2023Zdravie

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza

20:03 24.09.2023Zdravie

Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.