• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
18°Bratislava

Sedem červených potravín pre zdravé a silné srdce

  • 19:00 04.08.2015
  • Bratislava
Sedem červených potravín pre zdravé a silné srdce

Srdcovým ochoreniam je jedno, akú farbu majú vaše šaty, ale konzumácia veľkého množstva červeného ovocia a zeleniny môže znížiť riziko srdcových ochorení až o 50%.

Odtieň červenej v potravinách signalizuje veľa živín v každom súste. Červené ovocie a zelenina sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú premieňať sacharidy, tuky a bielkoviny na využiteľnú energiu pre telo. Navyše obsahujú antioxidanty, ktoré chránia DNA pred oxidačným poškodením, a preto pôsobia ako prevencia ochorení.

Mnoho druhov červeného ovocia a zeleniny obsahuje silné antioxidanty, ako je lykopén a antokyany, ktoré dokážu bojovať s ochoreniami srdca, rakovinou prostaty, dokážu znížiť riziko cievnej mozgovej príhody a makulárnej degenerácie (najčastejšej príčiny slepoty u ľudí vo veku nad 60 rokov).

7 červených potravín pre zdravé a silné srdce

Paradajky

Lykopén v paradajkách je červený pigment, ktorý má antioxidačné vlastnosti a môže byť v skutočnosti silne anti-karcinogénny. Tiež je dobrým zdrojom výživy pre oči a podporuje zdravie prostaty. Je zaujímavé, že varenie paradajok v skutočnosti zvyšuje hladiny lykopénu.

Červené fazule

90g týchto strukovín poskytuje 7 g bielkovín, 5,5 g vlákniny, bez žiadnych nasýtených tukov alebo cholesterolu, a má len 100 kalórií. Sú tiež bohaté draslík, ktorý znižuje krvný tlak a štúdie zhodne ukazujú, že strava bohatá na fazuľu môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových chorôb.

Červená paprika

Jedná sa o mimoriadne dobrú voľbou pre zdravie srdca, pretože sú plné lykopénu, ktorý sa nenachádza v zelenej paprike. Sú tiež zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a tiež silných antioxidačných vitamínov A a C, ktoré sú dobré pre zdravie srdca.

Jahody

Jahody sú ďalším vynikajúcim zdrojom vitamínu C a mangánu. Mangán je dôležitý pri rôznych metabolických funkciách tela, vrátane ochrany pred voľnými radikálmi, udržania silných kostí, optimálnej funkcie štítnej žľazy, stabilnej hladinu cukru v krvi. Toto ovocie má tiež vysoký obsah vlákniny, jódu, draslíka, kyseliny listovej, vitamínu K, a horčíka.

Červené hrozno

Červené hrozno je bohaté na antioxidanty a vlákninu, čím je veľmi prospešné pre zdravie srdca. U červeného hrozna bolo preukázané, že znižuje krvný tlak, zápal a poškodenie srdcového svalu v súvislosti s konzumáciou stravy s vysokým obsahom soli. Je tiež preukázané, že znižuje hladiny triglyceridov v krvi, hladiny LDL cholesterolu v krvi a zlepšuje funkcie krvných ciev.

Červený melón

Melón je skvelým zdrojom lykopénu, ktorý môže znížiť riziko srdcových ochorení znížením LDL cholesterolu. Tiež znižuje riziko určitých druhov rakoviny, predovšetkým prostaty, rovnako ako riziko svalovej degenerácie, ale tiež zlepšuje funkciu ciev a znižuje riziko mŕtvice.

Višne

Jasne červená farba višní pochádza z antokyanov. Vďaka týmto silným antioxidantom majú višne jedinečné zdravotné vlastnosti. Majú protizápalové účinky, podporujú zdravie srdca a znižujú bolesti svalov a kĺbov po cvičení.

Zdroj: info.sk, TM, webmd.com, health.usnews.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

VČERA - 20:04Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

VČERA - 19:33Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

VČERA - 17:42Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

6:52 19.06.2024Zdravie

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.