Vláda bojuje proti obezite detí, v bufetoch nechce sladkosti
- 7:48 01.08.2015
- BRATISLAVA

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce proti obezite detí bojovať tak, že z bufetov a automatov, ktoré sa nachádzajú v zariadeniach pre deti a mládež, dostane preč sladkosti, sladené nápoje, ale aj langoše, hamburgery, či čipsy.
Vláda vychádza zo štatistík OECD
Ministerstvo poukazuje na štatistiky OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), podľa ktorých je v Európe obéznych či s nadváhou 21 percent detí, pričom v niektorých krajinách je to až 44 percent.
"Upravenie sortimentu v bufetoch, automatoch a iných formách ambulantného predaja na školách plne korešponduje s prioritou EÚ Akčného plánu detskej obezity 2014 – 2020 "Zabezpečiť širokú dostupnosť zdravej voľby potravín pre deti" formou vytvorenia zdravších potravín, nápojov v predajných automatoch v predškolských zariadeniach, školách alebo obmedzenia niektorých potravín a nápojov v predajných automatoch," konštatuje rezort v odôvodnení.
Zmeny budú platné od októbra
Odvoláva sa aj na dokumenty Svetovej zdravotníckej organizácie a národné programy schválené slovenskou vládou.
Súčasné znenie legislatívy zakazuje v zariadeniach pre deti a mládež predávať len alkoholické nápoje, nápoje s obsahom kofeínu a chinínu a tabakové výrobky. Zmeny by mali byť účinné od prvého októbra toho roka.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur
Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál
Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená
Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.