Slovenská národná knižnica vlastní unikátne knihy

Popri vzácnych výtlačkoch a dokumentoch ilustrujúcich dejiny slovenskej literatúry obsahujú zbierky Slovenskej národnej knižnice (SNK) aj viaceré rarity.
Najmenšie dielo uchovávané vo fondoch národnej knižnice sídliacej v Martine "je len 2,5 centimetra široká a 3,5 centimetra vysoká knižočka písaná v arabskom jazyku, ktorej pôvod aj cesta do fondov SNK sú zahmlené", priblížila unikát hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová.
Kniha stredovekých máp potrápi aj chlapa
Naopak, až dvaja muži s problémami odnesú najväčšiu knihu z fondov národnej knižnice - 56,7 centimetra široký, 80,5 centimetra vysoký a takmer 20-kilogramový Atlas veľkého kurfirstu (kurfirst - nemecké knieža oprávnené v stredoveku voliť panovníka, pozn. redakcie).
Ide o "súbor 38 máp, ktorý vyšiel v Lipsku v roku 1664 a jeho originál skrýva vo svojich útrobách Berlínska štátna knižnica", uviedla ďalej v tlačovej správe Mažáriová. Dodala, že atlas vznikol na podnet Friedricha Wilhelma, kurfirstu brandenburského v rokoch 1620 až 1688, ktorý tlač pravdepodobne tiež financoval.
Vzácnym kúskom je faksimile kartografa Klepma
Vo fondoch SNK sa nachádza 52. výtlačok faksimile (limitovaná kópia, reprodukcia vzácnej knihy, pozn. redakcie) z roku 1971. Jej autorom je nemecký kartograf a historik Egon Klemp a do fondov národnej knižnice sa dostala ako dar v roku 1974.
SNK sa medzi iným v roku 2013 stala aj členom World Digital Library, v rámci ktorej sa sprístupňujú v digitálnej forme vzácne a významné dokumenty z histórie ľudstva. Prispela do nej dokumentmi, ktoré patria medzi to najhodnotnejšie, čo vo svojich depozitoch má.
SNK predstaví Gándhího list či Heraldický kódex
Napríklad ide napríklad o list Máhatmú Gándhího osobnému lekárovi Leva Nikolajeviča Tolstého Dušanovi Makovickému, Heraldický kódex s iluminovanými erbmi významných donátorov Loretanskej kaplnky z 18. storočia, Kroniku sveta Jána z Udine z 2. polovice 15. storočia alebo ferotýpiu s portrétom Milana Rastislava Štefánika.
Od augusta 2012 SNK odštartovala digitalizáciu časti svojich fondov a časti fondov Slovenského národného archívu (SNA). Ide o najväčší národný digitalizačný projekt Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), Prioritnej osi 2 Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry - projekt Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA).
Knižnica v rámci neho do konca septembra zdigitalizuje vyše 2,5 milióna objektov. Výstupy z projektu, napríklad diela slovenských literárnych klasikov či 100 rokov staré noviny, fotografie z 1. svetovej vojny, ale i zaujímavosti ako milostné listy Štúra, Hurbana, Sládkoviča alebo Hviezdoslava, sa dajú vidieť na webe projektu http://www.dikda.eu.
SNK je štátnou rozpočtovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry SR. Jej súčasťou sú dve literárne múzeá - Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice so sídlom v Martine a Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch. Spravuje fond Aponiovskej knižnice, ktorá je sprístupnená v kaštieli v Oponiciach. Vo fonde SNK je približne 5 miliónov dokumentov, z toho v Literárnom archíve je 1,7 milióna jednotiek a v múzeách sú desiatky tisícok muzeálnych jednotiek. Viac o knižnici možno nájsť na http://www.snk.sk.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.