Horúčavy pokračujú aj naďalej, desiatky Slovákov skolabovali

Za posledných 24 hodín nahlásili Záchrannej zdravotnej službe 86 kolapsov na území Slovenska, čo je o 16 menej ako v nedeľu.
Ako ďalej pre agentúru SITA povedal Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, najviac ľudí skolabovalo v Košickom kraji a pondelňajšie vysoké teploty najlepšie zvládli obyvatelia Trnavského kraja. V sobotu horúčavy nezvládlo 111 ľudí a v nedeľu záchranári ratovali 102 ľudí.
Horúčavy budú pokračovať
Extrémne horúce počasie bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na utorok výstrahu 1. stupňa pre desať okresov juhozápadného Slovenska. Medzi 13:00 a 17:00 dosiahnu teploty 32 až 34 stupňov Celzia v okresoch Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupina a Veľký Krtíš.
V stredu na juhozápade Slovenska opäť platí výstraha 2. stupňa, čo znamená, že teploty sa vyšplhajú na 35 až 37 stupňov Celzia. Výstraha platí od 13:00 do 17:00 pre 17 okresov južnej a západnej časti krajiny. Horúčavy potrápia ľudí v okrese Bratislava, Malacky, Pezinok, Trnava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Nitra, Hlohovec, Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Pre stredné časti Slovenska vydali meteorológovia výstrahu 1. stupňa, severné Slovensko bude do stredy bez mimoriadnych javov.
Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.
Dôležitý je dostatok tekutín
Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.
Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov

SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska
DNES - 19:41Domáce
Pre celé územie Slovenska platí výstraha, dotkne sa počasia v sobotu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky
DNES - 17:36Domáce
Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie
DNES - 16:24Domáce
Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice
DNES - 16:15Domáce
V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel
DNES - 14:58Domáce
Polícia pátra po neznámom útočníkovi.
Vosveteit.sk