Odporcovia kotlebovcov chystajú v Žiline kontra akciu

Viacero žilinských inštitúcií či zoskupení reaguje na pripravovaný sobotňajší protestný pochod proti utečencom spoločnou kontra akciou - "protestom proti zhromažďovaniu kotlebovcov".
"Marián Kotleba a ďalší ľudia otvorene hlásajúci xenofóbne názory ohlásili na sobotu do Žiliny zhromaždenie proti imigrantom, islamu i Európskej únii. Po udalostiach z ich nedávneho podobného protestu v Bratislave nechceme, aby sa niečo podobné udialo v našom meste. Chceme ich vysmiať a tiež im ukázať, že náckov v Žiline nechceme a nebudeme tolerovať. Že nás je dosť, normálnych a slušných ľudí," uviedol v mene organizátorov kontra akcie Marek Adamov z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie.
Organizátori otočia akciu na charitu
Súčasťou protestu proti zhromažďovaniu kotlebovcov bude aj neformálna verejná zbierka - za každého účastníka zhromaždenia proti utečencom chcú organizátori kontra akcie prispieť vybranej utečeneckej organizácii jedným eurom. "A tak symbolicky otočiť ich akciu na charitu a pomoc imigrantom. Financiami prispeje Stanica Žilina-Záriečie, Mestské divadlo Žilina aj jednotlivci podieľajúci sa na našom proteste," dodal Adamov.
Okrem kultúrneho centra a mestského divadla sa na organizácii kontra akcie podieľa neformálna platforma Žilina bez náckov, zoskupenie Žilinskí nezávislí poslanci a tiež Mesto Žilina. Kontra akcia k zhromaždeniu proti utečencom sa uskutoční v rovnakom čase ako zhromaždenie, ale na susednom Mariánskom námestí, aby nedošlo k stretom a nebola ohrozená bezpečnosť. "Bude mať pokojnú formu stretnutia a pôjde najmä o vyjadrenie nesúhlasu so xenofóbnymi a rasistickými názormi," uviedol Adamov.
Mesto sa obáva vandalizmu
Organizátori protestného pochodu proti imigrantom ohlásili verejné zhromaždenie v súlade so zákonom o zhromaždovacom práve, uskutočniť sa má na žilinskom Námestí Andreja Hlinku v sobotu od 12. do 18. hodiny. Žilinský primátor vyzýva organizátorov aj všetkých účastníkov, aby dodržiavali zákony a dbali na poriadok a pokojný priebeh zhromaždenia.
"V prípade porušenia zákona bude mať polícia plnú moc zhromaždenie rozpustiť a výtržníkov sankcionovať v súlade s platnými zákonmi. Príslušníci policajného zboru budú pripravení zasiahnuť aj v prípade, že sa protestné zhromaždenie vymkne organizátorom spod kontroly a bola by ohrozená bezpečnosť občanov, alebo dôjde k poškodzovaniu verejného či súkromného majetku," povedal žilinský primátor Igor Choma.
Mesto sa obáva vandalizmu. "Po skúsenostiach s podobným verejným zhromaždením, ktoré sa uskutočnilo koncom júna v Bratislave, nie je vylúčené, že by mohlo dôjsť k vandalskému vyčíňaniu aj v Žiline," dodal hovorca mesta Pavol Čorba.
Polícia varovala občanov
Bezpečnostné opatrenia prijala aj polícia. Žilinčanov bývajúcich či zdržiavajúcich sa v blízkosti Námestia Andreja Hlinku a tiež vodičov smerujúcich v sobotu popoludní do tejto časti centra mesta upozorňuje, aby v záujme ochrany svojho vozidla využili na parkovanie blízke parkovacie domy, prípadne parkovali mimo tejto lokality. Domácich i návštevníkov tiež vyzýva, aby v sobotu v popoludňajších hodinách zvážili v záujme bezpečnosti svoju prítomnosť a pohyb v okolí Námestia Andreja Hlinku a ak to nie je nevyhnutné, aby sa v čase konania podujatia tejto časti mesta vyhli.
"Priebeh sobotňajšieho podujatia bude monitorovať dostatočný počet policajtov, pripravené budú aj technické prostriedky, za pomoci ktorých bude polícia dohliadať na zabezpečenie verejného poriadku, ochranu života, zdravia a majetku občanov. Ak dôjde k narušeniu verejného poriadku, alebo dôjde k páchaniu protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," uviedla žilinská krajská hovorkyňa polície Jana Balogová.
V Bratislave sa zišli dva tábory
Podobné protesty sa konali 20. júna v Bratislave. Zišli sa proti sebe dva tábory, jeden proti utečencom, na opačnej strane boli ich priaznivci. Zhromaždenie s názvom Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje sa zišlo na bratislavskom Hodžovom námestí, prišli ho podporiť približne dve stovky ľudí.
Organizátori označili toto podujatie za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti. Táto blokáda bola reakciou na ďalšie protestné zhromaždenie s názvom "STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!", ktoré bolo v rovnakom čase na Námestí SNP.
Toto zhromaždenie prišlo podporiť niekoľko tisíc priaznivcov, ktorí protestovali proti prílevu imigrantov do Európy a proti utečeneckým kvótam. Protestujúci proti prijímaniu imigrantov smerovali z bratislavskej hlavnej stanice na Námestie SNP. S odporcami sa stretli pred Prezidentským palácom, kde do nich hádzali dymovnice.
Policajti museli zakročiť aj voči extrémistom, ktorí napadli ľudí na cyklistických pretekoch pri Bratislavskom hrade. Mnohých ľudí smerujúcich na protest polícia preventívne zadržala ešte pred zhromaždením, lebo u nich našli chladné zbrane či imitácie výbušnín.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť
V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).