• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
23°Bratislava

Chcete letieť na Mars? Máte jedinečnú možnosť

  • 18:00 30.04.2013
  • Washington/Amsterdam
Chcete letieť na Mars? Máte jedinečnú možnosť

Už v roku 2023 by mal byť Mars osídlený prvými ľuďmi. Tí by tam mali ostať až do smrti. Také sú planý Mars One Foundation, ktorá chce osídľovanie Marsu vysielať aj ako reality show. 

Holandská spoločnosť Mars One Foundation (MOF) má v pláne poslať raketu na Mars už za 9 rokov. Ide o jednosmerný let a teda aj menej finančne náročný. 

Spoločnosť Mars One Foundation, ktorá vznikla len minulý rok už dostala viac ako 10-tisíc mailov z celého sveta. Minulý týždeň MOF začala s prvým kolom výberu kandidátov na misiu. Okrem svojich údajov záujemcovia o let na Mars posielajú aj motivačné video a poplatok, ktorý je pre tých, ktorí žijú v rozvojových krajinách 5 dolárov (3,81 eur). Najvyšší poplatok platia záujemcovia z Kataru - 73 dolárov (55,67 eur). Poplatky spoločnosť vyberá vraj preto, aby sa prihlásili len vážni záujemci o misiu. 

Reality show

Celkovo by mala spoločnosť usporiadať štyri výberové kolá. V poradí tretie kolo by malo byť národným finále a vo štvrtok medzinárodným. Tu by už prešli jednotlivé štvorčlenné družstvá školením. Spoločnosť, ktorá chce "kolonizáciu Marsu" vysielať ako reality show si od tohto projektu sľubuje veľa.

Čítajte: Video - Tri roky Slnka v troch minútach

V poslednom kole bude vytvorená simulovaná základňa Marsu. Nakoniec dvaja muži a dve ženy v roku 2022 polietia na Mars a pristanú na červenej planéte v roku 2023. O ďalšie dva roky majú nasledovať ďalší štyria ľudia, ktorí poputujú za prvými osadníkmi.

Ak máte záujem o život na Marse, navštívte webovú stránku spoločnosti a pošlite im svoje motivačné video s ďalšími údajmi. 

Je to vôbec reálne?

Jedna z najdôležitejších otázok sa týka financovania projektu. MOF zatiaľ zháňa prostriedky. Očakáva financie aj z predaja televíznych práv na vysielanie reality show. Spoločnosť píše o niekoľkých desiatkach miliárd eur na projekt. 

Čítajte: Planéty vhodné pre život

Možno z celého projektu vzíde "iba" simulácia letu na Mars. Doposiaľ MOF neuzavrela ani dodávateľské zmluvy. Hlavným dodávateľom by mala byť SpaceX s raketou Falcon Heavy a loďou Dragon. 

O kolonizácii "červenej planéty" usilovne premýšľajú aj v NASA. Už je to viac ako dva roky, no o projekte nadácie Hundred Year Starship, ktorá mala byť strešnou organizáciou projektu sa nič nehovorí.

Video: Mars one projekt

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Tech.idnes.cz, Mars-one.com, Foto: Bryan Versteeg/Mars One
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.