Rast hospodárstva SR v závere vlaňajška spomalil
- 15:06 14.02.2013
- BRATISLAVA

Medziročný hospodársky rast na Slovensku v poslednom štvrťroku vlaňajška výrazne spomalil.
Sezónne upravený medziročný rast dosiahol 1,2 %. Napriek tomu si však hospodárstvo udržalo medzikvartálny rast, keď hrubý domáci produkt po očistení o sezónne vplyvy oproti tretiemu štvrťroku stúpol o 0,2 %.
V bežných cenách sa podľa štatistikov v štvrtom štvrťroku 2012 vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 18,212 mld. eur, čo predstavuje nárast o 2 % oproti rovnakému štvrťroku roka 2011. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za štvrtý kvartál roku 2012 zverejní Štatistický úrad SR 6. marca 2013.
Minister financií Peter Kažimír vníma zverejnené dáta napriek spomaleniu medziročného rastu pozitívne. Na jeho rezorte sa totiž pohrávali aj s takými odhadmi, že ekonomika v poslednom štvrťroku vlaňajška klesla. "To znamená, že pri tom všetkom marazme je to pre nás príjemné prekvapenie. Medzištvrťročný rast hrubého domáceho produktu je stále v plusových číslach. V každom prípade, ten vývoj je v súlade s našimi očakávaniami a ešte aj trochu lepší," povedal novinárom po štvrtkovom rokovaní vlády.
Spomalenie reálneho medziročného rastu hospodárstva očakávali v poslednom kvartáli minulého roka aj bankoví analytici. Zmena však bola napokon výraznejšia, ako prognózovali. Podľa pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska totiž ešte v januári očakávali, že medziročný hospodársky rast v štvrtom štvrťroku 2012 dosiahne 1,6 %.
"Slovenská ekonomika šliapla ku koncu roka 2012 na brzdový pedál, a to prudšie, ako sa pôvodne zdalo. Ochladenie u našich obchodných partnerov, a to najmä v Nemecku v závere roka, jej neprospelo,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš. Nízky zahraničný dopyt podľa ekonóma UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka negatívne zasiahol exportne orientované odvetvia, vrátane automobilového priemyslu.
Výrazne pomalší rast v poslednom štvrťroku spôsobil aj úbytok pracovných miest. "Hoci si slovenská ekonomika navzdory poklesu okolitých krajín aj doposiaľ odolnej nemeckej ekonomiky prekvapivo udržala rast, pracovný trh ukazuje menej optimistické výsledky,“ povedal makroekonóm VÚB Andrej Arady. Analytik Home Creditu Michal Kozub k rastu ekonomiky uviedol, že ide o najhorší výsledok roku 2012, no aj napriek tomu to podľa neho nie je tragický výsledok a v porovnaní s okolitými štátmi je dobrý.
Zatiaľ sa predpokladá, že slabšia ekonomická výkonnosť najmä v Nemecku bude mať kratšie trvanie. "Ak sa to však nepotvrdí, bude aj doterajší odhad rastu ekonomiky Slovenska okolo 1%, žiaľ, iba nenaplneným očakávaním,“ povedal Gábriš.
Ak by sa ekonomiky našich najvýznamnejších obchodných partnerov už v prvom kvartáli začali postupne zotavovať, Koršňák predpokladá, že by to malo mať pozitívny vplyv aj na výkonnosť slovenskej ekonomiky, najmä v druhej polovici roka. "Za celý rok by ekonomika mohla vzrásť o 0,5 %, za predpokladu, že v druhej polovici roka sa očakávané oživenie v Nemecku premietne aj do vyššieho dopytu po slovenských výrobkoch,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
NBS o raste
Spomalenie tak medziročnej a aj medzikvartálnej dynamiky bolo podľa Národnej banky Slovenska ovplyvnené oslabovaním produkcie a tržieb spôsobených prepadmi dôvery a spomalením dopytu, ako domáceho, tak aj zahraničného. V spomalení medziročnej dynamiky sa čiastočne prejavil aj bázicky efekt výrazného príspevku čistých daní z produktov k rastu ekonomiky koncom roka 2011 ovplyvnený zaplatením dane z pridanej hodnoty z PPP projektov.
Hospodársky rast bol však podľa centrálnej banky pravdepodobne aj naďalej ťahaný zahraničným obchodom, čo potvrdzujú štatistiky nominálneho zahraničného obchodu za štvrtý štvrťrok. "Podľa dnes zverejnených údajov a prepočtu Národnej banky Slovenska by za celý rok 2012 mala slovenská ekonomika zaznamenať rast na úrovni 2 %," konštatuje centrálna banka.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.