USA nútia Kyjev pokračovať v konflikte na východe Ukrajiny
- 14:11 11.06.2015
- MOSKVA

Rusko vo štvrtok obvinilo Spojené štáty, že nútia Kyjev pokračovať v konflikte na východe Ukrajiny. Zároveň vyzvalo Washington, aby plne dodržiaval zmluvu o likvidácií rakiet stredného a krátkeho dosahu (INF). Ruské ministerstvo zahraničia takto reagovalo na správu amerického rezortu diplomacie, podľa ktorej práve Rusko porušuje svoje záväzky v rámci tejto dohody uzavretej v roku 1987 medzi USA a Sovietskym zväzom.
Rusko podľa vyhlásenia neuskutočňuje "žiadne nezvyčajné vojenské aktivity". "Vynášaním obvinení sa Spojené štáty nielen vyhýbajú riešeniu krízy na Ukrajine a zastaveniu humanitárnej katastrofy v Luhanskej a Doneckej oblasti, no súčasné ukrajinské vedenie tiež tlačia k pokračovaniu bratovražedného vnútroštátneho konfliktu," píše sa vo vyhlásení bez ďalšieho vysvetlenia.
Spojené štáty, podobne ako Ukrajina a EÚ, obviňujú Rusko, že na východ Ukrajiny posiela tamojším povstalcom nielen zbrane, ale aj vojakov svojej armády. Okrem toho Moskva údajne zhromaždila tisíce vojakov na svojich hraniciach s Ukrajinou. Rusko tieto obvinenia popiera ako nepodložené.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.