Azylanti by nás nemali ohroziť, myslia si europoslanci

Prijatie takmer 800 azylantov, ktoré by malo po zavedení kvót migrantov prijať Slovensko, našu krajinu neohrozí. Zhodli sa na tom v relácii RTVS Sobotné dialógy europoslanci Anna Záborská (KDH) a Boris Zala (Smer-SD).
Odporúčame:
Sulík je kritický, Únia ponúka utečencom iba sociálne dávky
Slovensko vznesie výhrady ku kvótam migrantov, tvrdí Fico
Migranti sa chceli dostať na Slovensko, polícia ich zadržala
Slovensko je v overovaní ľudí veľmi striktné
Podľa europoslancov majú ľudia z migrantov strach preto, že nie sú informovaní o tom, ako je skutočná situácia v ich krajinách, ako tam žijú i čo ich ohrozuje. "Sú isté stereotypy a predstavy, ktoré však nezodpovedajú skutočnosti," hovorí Boris Zala. Objavujú sa totiž obavy ľudí, že by sa takto k nám mohli dostať napríklad nejakí teroristi. Zala hovorí, že strachu ľudí rozumie, myslí si preto, že pozornosť treba venovať napríklad aj tomu, kto sú tí ľudia, ktorých by mala naša krajina prípadne prijať. Dodáva však, že Slovensko je v overovaní ľudí, ktorých by mohli do krajiny prijať, veľmi striktné a vyberá len tých, ktorí spĺňajú podmienky. "Som presvedčený, že či už sú to naše spravodajské služby, ministerstvo vnútra či úrad pre utečencov - majú dosť možností na to, aby identifikovali, komu ten azyl udelia," povedal v relácii Zala s tým, že ak informácie o žiadateľovi overiť nevedia, krajina nie je povinná udeliť azyl.
Návrh na zavedenie kvót migrantov prišiel podľa europoslancov preto, že Európska komisia musí riešiť situáciu v Stredozemnom mori, kde zomierajú tisícky utečencov. "Prišla žiadosť a volanie o pomoc, aby sa Európska únia solidárne podieľala na riešení tohto problému," uviedol Zala.
Pripája sa k nemu aj Záborská, podľa ktorej by sa Slovensko malo zapojiť do plánu Európskej komisie. Naša krajina by podľa nej azylantov mala prijať. Okrem toho existujú aj ďalšie opatrenia ako zabrániť nelegálnej migrácii. Ochrana hranice proti prevádzačom či rokovanie európskych inštitúcií s predstaviteľmi krajín, odkiaľ migranti pochádzajú, sú podľa Záborskej dobré a dôležité kroky. "Ale museli sa pridať aj tie kvóty, pretože tie ďalšie kroky sú dlhodobé," uviedla europoslankyňa.
Odporúčame aj:
Taliani zatkli kapitána lode, kde zahynuli stovky migrantov
Pri úteku z Líbye do Talianska zahynuli stovky utečencov
Pri plavbe do Talianska zamrzlo skoro tridsať migrantov
Pri Líbyi sa potopila loď, zahynuli stovky migrantov
Azylantom nemožno nanútiť krajinu
Návrh zaviesť kvóty, podľa ktorých by mal každý členský štát Európskej únie prijať určitý počet utečencov, sa však nepozdával niektorým slovenským politikom. Niektorí tvrdia, že utečenci mieria do Európskej únie skôr z ekonomických, ako politických dôvodov.
Podľa europoslankyne Záborskej sú zrejme aj takí, no väčšina utečencov sú podľa nej ľudia žijúci v núdzi, prenasledovaní či žijúci v strachu o život. Podľa nej je vážnym problémom aj to, že nie sú programy, ktoré by pomáhali uneseným ženám a dievčatám, či nie sú spôsoby vzdelávania mladých ľudí, ktorí žijú napríklad v Sýrii v zlých podmienkach. Zala vysvetľuje, že ak aj prejde návrh zaviesť kvóty, to číslo bude len indikátorom toho, koľko ľudí vie krajina prijať, akýmsi stropom, koľko ľudí krajina unesie. Zároveň dodáva, že azylantov nik nemôže nútiť, v ktorej krajine o azyl požiadať.
"Azylantov nemôžeme nútiť, ktorú krajinu si vybrať. My môžeme vytvoriť len číslo, koľko ich môžeme prijať a už je na azylantovi, akú krajinu si vyberie," uviedol Zala.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

PS: Potrebujeme akcieschopnejšiu Európu, ktorá je pripravená čeliť hrozbám
Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.