• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Letky útočili na islamistov v Palmýre, Arabi sa chcú spojiť

  • 15:55 25.05.2015
  • BEJRÚT
Letky útočili na islamistov v Palmýre, Arabi sa chcú spojiť

Spojené štáty a Turecko sa "v princípe" dohodli, že poskytnú leteckú podporu niektorým sýrskym opozičným silám. V pondelok o tom informoval turecký minister Mevlüt Çavuşoglu, americká strana sa však zatiaľ k tejto informácii nevyjadrila.

Leteckú podporu budú podľa ministra poskytovať povstaleckým jednotkám, ktoré absolvovali americký výcvik na tureckom území. Američanmi vedený program na výcvik šiitských povstalcov bojujúcich proti militantno-extrémistickej skupine Islamský štát (IŠ) sa začal v máji, pričom jeho cieľom je za tri roky vycvičiť asi 15 000 bojovníkov.

USA spresnili cieľ leteckej kampane

"Musíme ich vzdušne podporovať. Ak by sme ich nechránili alebo nepodporovali, aký to má význam?" spýtal sa Çavuşoglu. Zatiaľ podľa neho ide len o politickú dohodu, na vojenských podrobnostiach sa dohodnú armády USA a Turecka.

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

Spojené štáty trvajú na tom, že letecká kampaň ako aj výcvik bojovníkov sú zamerané len na boj proti IŠ, a nie proti silám sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, čo by sa dalo chápať ako vyhlásenie vojny sýrskemu režimu. Ankara síce považuje boj proti IŠ za prioritu, no trvá na tom, že aj "al-Asadov režim musí byť zastavený". Çavuşoglu preto dúfa, že sýrski povstalci po vycvičení v Turecku budú bojovať aj proti al-Asadovi.

Medzi Arabmi panujú nezhody

Náčelníci armád arabských štátov vypracovali plán na vytvorenie novej spoločnej arabskej jednotky, ktorá má na Blízkom východe bojovať proti terorizmu a extrémizmu. Armádni velitelia o tom hovorili v nedeľu v egyptskej Káhire.

Odporúčame:

Islamisti zabili v Palmýre stovky ľudí, ich telá zohavili


Nemenovaný zdroj blízky rokovaniam v pondelok informoval, že členstvo v novej sile, ktorú budú riadiť ministri obrany zúčastnených krajín, bude dobrovoľné. Na jej vytvorenie je potrebná účasť najmenej troch arabských štátov. Nezhody však panujú o tom, kde mala mať jednotka svoje veliteľstvo. Niektoré krajiny navrhovali Káhiru, s tým však nesúhlasilo Alžírsko a Katar.

Sýrske vládne letectvo bombardovalo v pondelok centrálne historické mesto Palmýra, ktoré minulý týždeň obsadili extrémisti zo skupiny Islamský štát (IŠ). Lietadlá uskutočnili najmenej 15 náletov na budovy okupované islamistami v meste aj jeho okolí. Bomby zasiahli aj budovu vojenskej rozviedky a nemocnicu.

Militanti z IŠ po dobytí mesta popravili najmenej 217 ľudí vrátane detí. Pri boji o Palmýru zahynulo približne 300 vojakov, ďalších 600 islamisti zajali. Podľa exilovej Organizácie na monitorovanie ľudských práv, povstalci ešte stále prehľadávajú vládne a iné budovy, pričom pátrajú po ukrývajúcich sa vládnych vojakoch.

Palmýra (biblický Tadmor), ktorá má asi 50 000 obyvateľov, patrí medzi archeologické klenoty Blízkeho východu a tamojšie pamiatky sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Riaditeľ sýrskeho pamiatkového úradu sa obáva ich zničenia extrémistami. V Palmýre sa tiež nachádza jeden z najväčších zbrojných skladov v Sýrii, vojenské základne, letisko a významná väznica.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.