Islamisti zabili v Palmýre stovky ľudí, ich telá zohavili
- 19:38 24.05.2015
- BEJRÚT

Militanti z Islamského štátu (IŠ) po stredajšom úplnom prevzatí kontroly nad sýrskym mestom Palmýra popravili minimálne 400 ľudí vrátane členov sýrskych bezpečnostných síl a civilistov. Informovali o tom v sobotu sýrske vládne médiá.
Podľa nich telá mŕtvych zohavili pre ich spoluprácu s vládou a odmietanie poslúchať rozkazy. Islamský štát po zabratí 50-tisícovej Palmýry už kontroluje viac než polovicu sýrskeho územia. Palmýra pritom patrí medzi archeologické klenoty Blízkeho východu a tamojšie pamiatky sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Rozsiahle časti Iraku a Sýrie sa od minulého roka dostali do rúk sunnitských povstalcov z IŠ. Tí na okupovaných územiach vyhlásili vznik islamského kalifátu, ktorý sa riadi prísnym právom šaría odmietajúcim uctievanie modiel. USA v spolupráci s niektorými arabskými krajinami už niekoľko mesiacov podnikajú proti nim nálety, no bez väčšieho úspechu.
Súvisiace:
Islamisti popravili 17 ľudí, oslávili tak vládu nad Palmýrou
Islamisti získali plnú kontrolu nad historickou Palmýrou
Islamský štát sa zmocnil časti starobylého mesta Palmýra
Islamský štát je hrozba, terorizuje už sedem krajín sveta
Islamisti napadli ďalšie mesto, iracká armáda ich odrazila
V Belgicku odsúdili sedem žien za podporu islamistov

Cyklista hazardoval so životom dieťaťa. Polícia po ňom pátra
Nezodpovedný muž ohrozil svoje zdravie aj život dievčatka.

Útočníka na škole v Nantes blízki popísali ako samotára obdivujúceho Hitlera
Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

Verejná rozlúčka s pápežom sa skončila, vzdať mu úctu prišlo 250.000 ľudí
Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom.

FBI zadržala štátnu sudkyňu, údajne pomáhala migrantovi vyhnúť sa úradom
Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin. Obvinená je z toho, že pomáhala ilegálnemu migrantovi vyhnúť sa

Zelenskyj: V rakete, ktorá dopadla na Kyjev, boli súčiastky od výrobcov z USA
Raketa, ktorú Rusko odpálilo na Kyjev, pochádzala zo Severnej Kórey a nachádzali sa v nej desiatky súčiastok vyrobených americkými spoločnosťami.