Európa potrebuje nový zákon, Tusk chce migrantov poslať späť
- 14:31 18.05.2015
- VARŠAVA

Stály predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že členovia EÚ nemôžu prijať všetkých nelegálnych migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy, a v záujme vyriešenia problému budú musieť vypracovať novú politiku ich posielania naspäť.
Podľa jeho vyjadrenia pre pondelňajšie vydanie denníka Polska -The Times je v prípade "zodpovedného" prístupu možné hovoriť len o "prijatí nejakej stanovenej skupiny imigrantov". Opatreniami na riešenie prílevu migrantov do Európy sa majú v pondelok zaoberať ministri zahraničných vecí a obrany EÚ na spoločnom zasadnutí v Bruseli.
Odporúčame:
Migrantov pribúda, do Grécka sa snažia dostať z Turecka
Moslimskú menšinu nikde nechcú, Barma ich vrátila na more
Budapešť sa Únii nepodriadi, Maďarsko je ostro proti kvótam
"Som realista a myslím si, že v prvom rade musíme vypracovať novú politiku vracania, ktorá bude politikou ich posielania naspäť," vyjadril sa Tusk. "Tí, čo vravia, aby sme otvorili dvere naširoko, sú cynickí, pretože vedia, že sa to nedá." Európska komisia (EK) minulú stredu predstavila takzvanú Európsku agendu pre migráciu, ktorá by mala viesť k rovnomernejšiu rozloženiu azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ.
Do krajín Únie chcú presídliť desaťtisíce ľudí
Cieľom legislatívneho návrhu je odbremeniť záchytné tábory v európskych krajinách, ktoré migrácii čelia najviac. Konkrétny návrh na relokáciu migrantov chce EK predstaviť do konca mája. Brusel však plánuje navyše presídliť do EÚ predbežne asi 20-tisíc ľudí, ktorí sú zatiaľ v utečeneckých táboroch v tretích krajinách.
Podľa podpredsedníčky EK, vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovovej, ministri na pondelňajšom zasadnutí rozhodnú o navrhovanej operácii v Stredozemnom mori s cieľom rozložiť siete prevádzačov. Na zásahy pri pobreží Líbye, ktorých súčasťou bude zatýkanie prevádzačov a ničenie ich plavidiel, by mala udeliť EÚ mandát Bezpečnostná rady OSN.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post
Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny
Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.

Po označení AfD za extrémistickú hovorí Rubio o skrytej tyranii v Nemecku
Skutočný extrémizmus podľa Rubia spočíva "v smrteľnej imigračnej politike establišmentu v oblasti otvorených hraníc".

USA ustupujú zo svojej úlohy v mierových rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť viac ako tri roky trvajúcu vojnu.