Na Baťovom kanáli otvoria sezónu v sobotu

Tohtoročnú plavebnú sezónu na jedinečnej vodnej ceste Baťov kanál otvoria v sobotu 27. apríla v prístave v Skalici.
Areál prístavu ponúkne vystúpenia hudobných a tanečných skupín, pre deti súťaže a hry. Agentúru SITA o tom informovala Martina Šebelová zo spoločnosti Prvá cestovná, ktorá podujatie organizuje.
Otvorenie sezóny znamená zároveň obnovenie pravidelných víkendových plavieb zo Skalice k Výklopníku. Komu sa plavba zapáči, má možnosť požičať si loď aj na viacdňovú plavbu.
Baťov kanál vznikol v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia a prepravu uhlia. Na tieto účely sa využíval až do roku 1960. V 90. rokoch sa začal využívať na turistické účely.
Táto unikátna vodná cesta dostala oficiálne meno Baťov kanál 1. mája 2002 za účasti Tomáša Baťu ml. a obnovil sa tak ľudový názov „Baťák“. Plavebná trasa Baťovho kanála sa začína slovenským prístavom v Skalici a končí sa v Českej republike prístavom v Otrokoviciach.
V súčasnosti má Baťov kanál približne 60 km, na celom toku je niekoľko prístavov a prístavísk, ktoré slúžia ako zázemie pre turistov. Baťov kanál vedie čiastočne po umelo vybudovaných kanálových častiach a čiastočne po rieke Morave. Plavebná hĺbka kanála je v priemere 1,5 m, šírka 12 metrov

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet
Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.