Fico túži mať v Slovenských elektrárňach silnejšiu pozíciu
- 15:46 27.04.2015
- BRATISLAVA

Vláda bude mať záujem o posilnenie pozície v Slovenských elektrárňach (SE). Potvrdil to na pondelňajšom fóre HN Clubu premiér Robert Fico. Ak podľa neho príde príležitosť získať v spoločnosti väčšinu, a to nielen čo sa týka podielu, ale aj reálneho riadenia podniku, a podarí sa dohodnúť rozumné podmienky, bude mať štát obrovský záujem.
O kúpu podielu v Slovenských elektrárňach (SE) od talianskej skupiny Enel v pondelok naznačil záujem aj český Energetický a průmyslový holding (EPH). Spoločnosť skúma, či je možné nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj Enelu, a v ktorom by mohol EPH zohrať zmysluplnú rolu, uviedla firma vo vyhlásení.
Odporúčame:
Sulík sa obul do Fica, môžeme prísť o Gabčíkovo a milióny
Na kúpu chce využiť peniaze z predaja Telekomu
Fico zároveň naznačil, že na posilnenie pozície v elektrárňach sa môžu použiť zdroje, ktoré štát očakáva z predaja akcií Slovak Telekomu, ktorý sa už naštartoval. Výnos z predaja by podľa ponukových cien akcií mal predstavovať 750 miliónov eur až jednu miliardu eur. Fico však tiež naznačil, že v prípade, že sa nedosiahne uspokojivý výnos pri predaji akcií na burze, môže štát ponuku v určitom okamihu odmietnuť.
"Pripúšťam použitie časti na zníženie verejného dlhu. Zároveň pripúšťam, že vláda má obrovský záujem na aktívny vstup do portfólia Slovenských elektrární," tvrdí premiér s tým, že podľa súčasných pravidiel na iný účel, ako na zníženie dlhu alebo nákupu iných aktív peniaze z predaja štátnych akcií použiť nemožno.
Pri samotnom predaji Slovak Telekomu však hovorí, že nejde ani tak o samotný výnos, ale o to, že pre štát bol minoritný podiel v telekomunikačnom operátorovi zbytočný. Nevedel sa totiž dostať k dividendám a nemá ani dosah na aktívne riadenie podniku, čo Fico pripisuje nevýhodnej privatizácii.
Firma Enel potvrdila, že predaj pokračuje
Spoločnosť Enel v marci potvrdila, že predaj SE pokračuje a záväzné ponuky na kúpu podielu očakáva najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group.
Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine EPH. V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.