Ľudia s nadváhou majú nižšie riziko vzniku demencie

Ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie londýnskych vedcov, ktorí skúmali záznamy takmer dvoch miliónov obyvateľov Veľkej Británie.
Kontroverzné pozorovanie
Demencia je choroba, na ktorú súčasná medicína nepozná liek. Podľa odhadov by ňou do roku 2050 mohlo trpieť celosvetovo až 135-miliónov ľudí. Organizácie, ktoré sa venujú pacientom s týmto ochorením, odporúčajú ako prevenciu vyvarovať sa fajčenia, cvičiť a prijímať vyváženú stravu. Spomínaná štúdia pritom ukázala, že v porovnaní s ľuďmi s optimálnou váhou je až 39 percent ľudí s podváhou náchylnejších na vznik demencie. U účastníkov a účastníčok s nadváhou je naopak riziko vzniku demencie nižšie o 18 percent a u obéznych ľudí je to až 24 percent.
"Áno, je to prekvapenie. Na tom pozorovaní je kontroverzné to, že ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie ako ľudia s optimálnym, zdravým indexom telesnej hmotnosti. To odporuje mnohým doterajším štúdiám, ak ich však porovnáme s naším výskumom, prekoná ich rozsahom aj precíznosťou," vyjadril sa pre BBC News vedúci výskumu Nawab Qizilbash.
Obezita prispieva k vzniku iných ochorení
To, prečo sú ľudia s vyšším BMI menej náchylní na vznik demencie, vedci zatiaľ nevedia určiť so stopercentnou presnosťou. Predpokladajú, že túto chorobu spôsobuje nedostatok vitamínov D a E, pričom ľuďom s vyššou hmotnosťou málokedy chýbajú. Doktor Qizilbash však varuje, že ľudia by sa nemali zmierovať s tým, že majú niekoľko kilogramov navyše len preto, že poukázali na súvis medzi nadváhou a demenciou.
Nadváha a obezita totiž prispievajú aj k vzniku ochorení, akými sú napríklad cukrovka, mŕtvica či niektoré druhy rakoviny. "Aj keď sa môže zdať, že poskytujú určitú ochranu, nemusíte žiť dostatočne dlho, aby ste z tohto benefitu dokázali ťažiť aj vy," uzavrel Qizilbash.
Informácie pochádzajú z webstránok www.thelancet.com a www.bbc.com.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.