Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

Na Slovensku je darovanie tiel na vedecké účely citlivá téma. Okrem toho, že nie je legislatívne dostatočne upravená, v mentalite ľudí tiež prevláda konzervatívny názor, že po smrti patrí telo do zeme.
V západných štátoch je darovanie tela na vedecké účely bežnou vecou. Môže za to najmä masívna propagácia a posolstvo, aby sme spoločnosti boli užitoční aj po smrti. V akých odvetviach kadavéry, teda mŕtve ľudské telá, používajú západní vedci?
Figurína v crash testoch
Povolenie na vykonávanie crash testov s kadavérmi má americká National Highway Traffic Safety Administration. Spolupracuje s technickými univerzitami a spoločnosťami, ktoré vyrábajú automobily. Ich crash testy sú jedinečné v tom, že sledujú, ako nárazy pôsobia na naše vnútorné orgány, čo z testov s figurínami nedokážeme zistiť. Záznamy týchto testov sú verejne dostupné a využila ich napríklad spoločnosť Ford, keď vyvíjala nové bezpečnostné pásy.
Učebná pomôcka
Žiadna teória, počítačový program, ani 3D model nedokáže začínajúcim lekárom nahradiť pohľad na skutočné ľudské telo. Aj naši študenti medicíny pracujú so skutočnými mŕtvymi telami. Táto prax im najviac pomáha zdokonaľovať sa vo svojom remesle a v konečnom dôsledku aj v zachraňovaní životov.
Súčasť výstavy
Na svete je niekoľko putujúcich výstav, ktoré ukazujú vypreparované ľudské telá. Jedna z nich - Human body exhibiton sa konala aj u nás v Bratislave. Podľa organizátorov slúžia takéto výstavy najmä na vzdelávacie účely. Zobrazujú fungovanie nášho tela a tiež to, ako majú vyzerať zdravé alebo nezdravé orgány. Potenciálnych darcov, ktorí chcú byť súčasťou takýchto výstav, je na celom svete niekoľko tisíc.
Darca orgánov
Zatiaľ, čo na Západe musia darcovia podpísať súhlas ešte za života, na Slovensku sú podľa zákona všetci zomretí darcovia orgánov. V praxi to znamená, že napríklad obeť autonehody sa automaticky stáva darcom orgánov, ktoré sú v dobrom zdravotnom stave a vyhovujú potrebám transplantácie. Takisto sa na výskum používajú tkanivá alebo bunky z tela. Ak po smrti nechcete byť darcom orgánov, musíte vyplniť a notársky overiť tlačivo „Odmietnutie darovania orgánov, tkanív a buniek po smrti“.
Do zbierky kostier
Univerzita v Tenessee má zbierku viac než tisícky kostier. Používajú sa výhradne na štúdium tafonómie, čo je odbor skúmajúci fosílie a teda aj kosti. Univerzita začala zbierku už v roku 1981.
Na forenzny tréning
Antropológovia v Tenessee využívajú darované telá na špecifický tréning. Raz týždenne umiestnia kadavéra do terénu v okolí univerzity. Telo je v rôznom štádiu rozkladu, pričom niekedy ide až o mesiace. Študenti potom skúmajú, aký vplyv má prostredie na rozklad a poškodenie tkanív. Ide vôbec o prvú systematickú štúdiu rozkladu ľudského tela.
O ľudskom tele a jeho fungovaní v rôznych podmienkach sa máme ešte veľa čo učiť. Darovali by ste vy svoje telo na vedecké účely?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte
Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí
Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.