• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

  • 19:55 15.04.2015
  • BRATISLAVA
Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

Na Slovensku je darovanie tiel na vedecké účely citlivá téma. Okrem toho, že nie je legislatívne dostatočne upravená, v mentalite ľudí tiež prevláda konzervatívny názor, že po smrti patrí telo do zeme.

V západných štátoch je darovanie tela na vedecké účely bežnou vecou. Môže za to najmä masívna propagácia a posolstvo, aby sme spoločnosti boli užitoční aj po smrti. V akých odvetviach kadavéry, teda mŕtve ľudské telá, používajú západní vedci?

Figurína v crash testoch

Povolenie na vykonávanie crash testov s kadavérmi má americká National Highway Traffic Safety Administration. Spolupracuje s technickými univerzitami a spoločnosťami, ktoré vyrábajú automobily. Ich crash testy sú jedinečné v tom, že sledujú, ako nárazy pôsobia na naše vnútorné orgány, čo z testov s figurínami nedokážeme zistiť. Záznamy týchto testov sú verejne dostupné a využila ich napríklad spoločnosť Ford, keď vyvíjala nové bezpečnostné pásy.

Učebná pomôcka

Žiadna teória, počítačový program, ani 3D model nedokáže začínajúcim lekárom nahradiť pohľad na skutočné ľudské telo. Aj naši študenti medicíny pracujú so skutočnými mŕtvymi telami. Táto prax im najviac pomáha zdokonaľovať sa vo svojom remesle a v konečnom dôsledku aj v zachraňovaní životov.

Súčasť výstavy

Na svete je niekoľko putujúcich výstav, ktoré ukazujú vypreparované ľudské telá. Jedna z nich - Human body exhibiton sa konala aj u nás v Bratislave. Podľa organizátorov slúžia takéto výstavy najmä na vzdelávacie účely. Zobrazujú fungovanie nášho tela a tiež to, ako majú vyzerať zdravé alebo nezdravé orgány. Potenciálnych darcov, ktorí chcú byť súčasťou takýchto výstav, je na celom svete niekoľko tisíc.

Darca orgánov

Zatiaľ, čo na Západe musia darcovia podpísať súhlas ešte za života, na Slovensku sú podľa zákona všetci zomretí darcovia orgánov. V praxi to znamená, že napríklad obeť autonehody sa automaticky stáva darcom orgánov, ktoré sú v dobrom zdravotnom stave a vyhovujú potrebám transplantácie. Takisto sa na výskum používajú tkanivá alebo bunky z tela. Ak po smrti nechcete byť darcom orgánov, musíte vyplniť a notársky overiť tlačivo „Odmietnutie darovania orgánov, tkanív a buniek po smrti“.

Do zbierky kostier

Univerzita v Tenessee má zbierku viac než tisícky kostier. Používajú sa výhradne na štúdium tafonómie, čo je odbor skúmajúci fosílie a teda aj kosti. Univerzita začala zbierku už v roku 1981.

Na forenzny tréning

Antropológovia v Tenessee využívajú darované telá na špecifický tréning. Raz týždenne umiestnia kadavéra do terénu v okolí univerzity. Telo je v rôznom štádiu rozkladu, pričom niekedy ide až o mesiace. Študenti potom skúmajú, aký vplyv má prostredie na rozklad a poškodenie tkanív. Ide vôbec o prvú systematickú štúdiu rozkladu ľudského tela.

O ľudskom tele a jeho fungovaní v rôznych podmienkach sa máme ešte veľa čo učiť. Darovali by ste vy svoje telo na vedecké účely?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Zdroj: Info.sk, DK, mashable.com, wired.com, bodyworlds.com, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

VČERA - 18:33Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.