• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
18°Bratislava

Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

  • 19:55 15.04.2015
  • BRATISLAVA
Čo sa deje s telom darovaným na vedecké účely?

Na Slovensku je darovanie tiel na vedecké účely citlivá téma. Okrem toho, že nie je legislatívne dostatočne upravená, v mentalite ľudí tiež prevláda konzervatívny názor, že po smrti patrí telo do zeme.

V západných štátoch je darovanie tela na vedecké účely bežnou vecou. Môže za to najmä masívna propagácia a posolstvo, aby sme spoločnosti boli užitoční aj po smrti. V akých odvetviach kadavéry, teda mŕtve ľudské telá, používajú západní vedci?

Figurína v crash testoch

Povolenie na vykonávanie crash testov s kadavérmi má americká National Highway Traffic Safety Administration. Spolupracuje s technickými univerzitami a spoločnosťami, ktoré vyrábajú automobily. Ich crash testy sú jedinečné v tom, že sledujú, ako nárazy pôsobia na naše vnútorné orgány, čo z testov s figurínami nedokážeme zistiť. Záznamy týchto testov sú verejne dostupné a využila ich napríklad spoločnosť Ford, keď vyvíjala nové bezpečnostné pásy.

Učebná pomôcka

Žiadna teória, počítačový program, ani 3D model nedokáže začínajúcim lekárom nahradiť pohľad na skutočné ľudské telo. Aj naši študenti medicíny pracujú so skutočnými mŕtvymi telami. Táto prax im najviac pomáha zdokonaľovať sa vo svojom remesle a v konečnom dôsledku aj v zachraňovaní životov.

Súčasť výstavy

Na svete je niekoľko putujúcich výstav, ktoré ukazujú vypreparované ľudské telá. Jedna z nich - Human body exhibiton sa konala aj u nás v Bratislave. Podľa organizátorov slúžia takéto výstavy najmä na vzdelávacie účely. Zobrazujú fungovanie nášho tela a tiež to, ako majú vyzerať zdravé alebo nezdravé orgány. Potenciálnych darcov, ktorí chcú byť súčasťou takýchto výstav, je na celom svete niekoľko tisíc.

Darca orgánov

Zatiaľ, čo na Západe musia darcovia podpísať súhlas ešte za života, na Slovensku sú podľa zákona všetci zomretí darcovia orgánov. V praxi to znamená, že napríklad obeť autonehody sa automaticky stáva darcom orgánov, ktoré sú v dobrom zdravotnom stave a vyhovujú potrebám transplantácie. Takisto sa na výskum používajú tkanivá alebo bunky z tela. Ak po smrti nechcete byť darcom orgánov, musíte vyplniť a notársky overiť tlačivo „Odmietnutie darovania orgánov, tkanív a buniek po smrti“.

Do zbierky kostier

Univerzita v Tenessee má zbierku viac než tisícky kostier. Používajú sa výhradne na štúdium tafonómie, čo je odbor skúmajúci fosílie a teda aj kosti. Univerzita začala zbierku už v roku 1981.

Na forenzny tréning

Antropológovia v Tenessee využívajú darované telá na špecifický tréning. Raz týždenne umiestnia kadavéra do terénu v okolí univerzity. Telo je v rôznom štádiu rozkladu, pričom niekedy ide až o mesiace. Študenti potom skúmajú, aký vplyv má prostredie na rozklad a poškodenie tkanív. Ide vôbec o prvú systematickú štúdiu rozkladu ľudského tela.

O ľudskom tele a jeho fungovaní v rôznych podmienkach sa máme ešte veľa čo učiť. Darovali by ste vy svoje telo na vedecké účely?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Zdroj: Info.sk, DK, mashable.com, wired.com, bodyworlds.com, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.