Obamu s Castrom čaká historické stretnutie, podali si ruky
- 11:16 11.04.2015
- PANAMA

Americký prezident Barack Obama v prvý deň summitu Organizácie amerických štátov v Paname vyhlásil, že jeho krajina "už viac nemôže svojvoľne zasahovať do diania a záležitostí krajín strednej a južnej Ameriky." Podľa jeho slov sú "dni, kedy naša agenda v tejto časti sveta bola presadzovaná s predpokladom beztrestnosti, preč." Obama sa aj takto snaží zlepšiť vzťahy napäté vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro v tejto súvislosti po piatkovom prílete do Panamy navštívil pamätník obetí americkej vojenskej invázie presne na prelome 80. a 90. rokov.
Maduro chce podľa svojich slov Obamovi odovzdať petíciu žiadajúcu ospravedlnenie za ozbrojené zosadenie samozvaného lídra Panamy Manuela Noriegu a odškodnenie rodín zabitých. Ako v tejto veci poznamenal, "už nikdy viac americké invázie v Latinskej Amerike."
Ráz každé tri roky sa konajúcej vrcholnej schôdzky bude určovať aj americko-venezuelský spor. Jeho jadrom je sporné Obamovo nariadenie označujúce kubánskeho spojenca Venezuelu za hrozbu pre národnú bezpečnosť.
V poradí siedmemu stretnutiu najvyšších predstaviteľov 35-člennej OAŠ zahŕňajúcej takmer miliardu obyvateľov však dominuje očakávané historické stretnutie lídrov USA a Kuby, ktorej najvyšší predstaviteľ sa na summite OAŠ zúčastní vôbec po prvý raz.
Castro a Obama si podali ruky
Obama a jeho kubánsky náprotivok Raúl Castro si v piatok po takmer roku a pol opätovne podali ruky ako predzvesť ich historického spoločného rokovania naplánovaného na sobotu, teda počas druhého dňa summitu Organizácie amerických štátov konajúceho sa v Paname.
Video: Barack Obama a Raúl Castro si podali ruky
Podľa oficiálnych predstaviteľov išlo o neformálnu reakciu počas otváracieho ceremoniálu summitu, kontakt sa však zaobišiel bez podstatnejšej debaty. Tá by mala prísť počas sobotňajšieho priameho stretnutia, prvého medzi lídrami oboch krajín po takmer 60 rokoch. Obama a Castro si ruky podali aj počas ich neplánovaného kontaktu na pohrebe juhoafrického exprezidenta Nelsona Mandelu v decembri 2013.
Historické stretnutie prezidentov má otvoriť novú kapitolu v kubánsko-amerických vzťahoch. Havana a Washington prerušili vzájomné kontakty na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia, keď revolúcia vedená Fidelom Castrom, bratom Raúla, na druhý pokus zosadila Američanmi podporovanú vojenskú vládu autoritatívneho lídra Fulgencia Batistu. Lídri Kuby a USA sa naposledy stretli tvárou v tvár v roku 1956. Vtedy to bol práve Batista a vtedajší prezident USA Dwight Eisenhower.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post
Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny
Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.

Po označení AfD za extrémistickú hovorí Rubio o skrytej tyranii v Nemecku
Skutočný extrémizmus podľa Rubia spočíva "v smrteľnej imigračnej politike establišmentu v oblasti otvorených hraníc".

USA ustupujú zo svojej úlohy v mierových rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť viac ako tri roky trvajúcu vojnu.