• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 13.6.2025Meniny má Anton
23°Bratislava

Cameron v predvolebnej debate prisľúbil riadenú imigráciu

  • 12:26 03.04.2015
  • SALFORD
Cameron v predvolebnej debate prisľúbil riadenú imigráciu

Britský premiér David Cameron vo štvrtok prisľúbil, že v prípade víťazstva v májových parlamentných voľbách budú jeho konzervatívci presadzovať politiku "riadenej a spravodlivej" imigrácie. Vyjadril sa tak v televíznej predvolebnej debate za účasti lídrov siedmich strán, ktorá bola v krajine mimoriadne sledovaná, keďže sa v danom rozsahu až do hlasovania nebude opakovať.

Cameron chce imigrantom obmedziť sociálne výhody

Cameron stojaci na čele britskej vlády od roku 2010 sa venoval imigrácii ako jednej z dôležitých tém predvolebnej kampane, pričom sa snažil zneutralizovať útoky prichádzajúce z radov protiprisťahovaleckej a euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá by mohla oslabiť jeho voličskú základňu. Konzervatívny premiér je pritom v otázke obmedzovania imigrácie zraniteľný vzhľadom na nesplnenie predošlého sľubu, že počet nových prisťahovalcov zníži na "desiatky tisíc" ročne, zatiaľ čo v skutočnosti je ich okolo 300-tisíc.

Cameron počas debaty načrtol svoj plán, ako znížiť prílev migrantov z ostatných krajín EÚ prostredníctvom obmedzenia ich prístupu k sociálnym výhodám a posielania naspäť do krajín pôvodu, ak si nedokážu nájsť prácu v priebehu šiestich mesiacov. Líder UKIP Nigel Farage to odmietol ako neúčinné a vyjadril presvedčenie, že Británia nemôže ako člen EÚ pre obmedzenie imigrácie urobiť "nič".

Konzervatívci a opoziční labouristi vedú vyrovnaný súboj

Cameron už dávnejšie prisľúbil voličom, že v prípade zotrvania pri moci bude vyjednávať o prehodnotení vzťahov medzi Britániou a zvyškom EÚ v oblastiach, ako je imigrácia, na čo chce do konca roka 2017 uskutočniť referendum o pokračovaní členstva alebo vystúpení. Dúfa, že takýmto postupom zabráni ďalšiemu nárastu euroskeptických nálad medzi Britmi, ktorých časť začala namiesto vládnucej Konzervatívnej strany sympatizovať s UKIP.

Tá nevylučuje povolebnú dohodu s konzervatívcami, aby mohli vytvoriť novú vládu aj v prípade, že nebudú jednoznačnými víťazmi, čo sa vo všeobecnosti očakáva. Cameron už dávnejšie vyhlásil, že akúkoľvek dohodu bude zvažovať až po hlasovaní naplánovanom na 7. mája.

Predvolebné rebríčky preferencií napovedajú vyrovnanému súboju medzi konzervatívcami a opozičnými labouristami bez toho, aby niektorá zo strán mohla získať parlamentnú väčšinu. Situácia sa nezmenila ani po štvrtkovej večernej debate, ktorá podľa prieskumov nemala jasného víťaza.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nawrocki: V politike nemožno fungovať výlučne v nenávisti

Nawrocki: V politike nemožno fungovať výlučne v nenávisti

DNES - 9:48Zahraničné

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyhlásil, že v politickom spore nemožno fungovať výlučne v nenávisti.

Orbán: Maďarsko nie je krajina, ktorá padne na kolená pred Ukrajinou

Orbán: Maďarsko nie je krajina, ktorá padne na kolená pred Ukrajinou

DNES - 9:40Zahraničné

Maďarsko nie je krajina, ktorá padne na kolená pred Ukrajinou, nie je západná Európa, ktorá „opojene“ počúva, čo hovorí.

Tasním: Pri izraelskom útoku zahynulo šesť iránskych jadrových vedcov

Tasním: Pri izraelskom útoku zahynulo šesť iránskych jadrových vedcov

DNES - 9:00Zahraničné

Pri nočných izraelských útokoch zahynulo šesť iránskych jadrových vedcov vrátane popredných predstaviteľov pracujúcich na jadrovom programe Teheránu.

Izrael: Irán sa v jadrovom programe dostal do bodu, z ktorého niet návratu

Izrael: Irán sa v jadrovom programe dostal do bodu, z ktorého niet návratu

DNES - 8:05Zahraničné

Izraelská armáda v piatok ráno vyhlásila, že na základe spravodajských informácií sa Irán vo svojom jadrovom programe blíži k „bodu, z ktorého niet návratu“ a čoskoro bude môcť vyrobiť jadrovú zbraň.

Trump tvrdí, že o izraelskom útoku na Irán vedel vopred

Trump tvrdí, že o izraelskom útoku na Irán vedel vopred

DNES - 7:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump pre televíznu stanicu Fox News v piatok ráno povedal, že vopred vedel o izraelskom útoku na Irán.