• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.6.2025Meniny má Žaneta
14°Bratislava

Kresťania vstúpili Kvetnou nedeľou do Veľkého alebo Svätého týždňa

  • 8:04 30.03.2015
  • BRATISLAVA
Kresťania vstúpili Kvetnou nedeľou do Veľkého alebo Svätého týždňa

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka.

(Pápež František posväcuje svätenou vodou počas celebrovania slávnostnej omšu na Kvetnú nedeľu na námestí sv. Petra vo Vatikáne 29. marca 2015.) Kvetnou nedeľou, ktorá tento rok pripadla na 29. marca, vstúpila väčšina kresťanských cirkví do Veľkého týždňa. Je to slovenské pomenovanie obdobia známeho v liturgii ako Hebdomada sancta (Svätý týždeň). Oslávia počas neho tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Ježiš Kristus v posledných dňoch svojho života.

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka. Veriaci si v tomto týždni pripomenú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Na Zelený štvrtok, ktorý bude tentoraz 2. apríla, budú veriaci sláviť pamiatku ustanovenie sviatosti kňazstva a Oltárnej sviatosti. V tento deň predpoludním sa konajú v katedrálnych chrámoch katolíckej cirkvi omše svätenia olejov známe ako Missa Chrismatis. Večer si veriaci pripomínajú Pánovu poslednú večeru s učeníkmi a touto omšou sa začína v cirkvi Veľkonočné trojdnie. Veľký piatok je dňom spomienky na umučenie, ukrižovanie a smrť Pána Ježiša Krista. Na Bielu sobotu večer sa konajú obrady veľkonočnej vigílie pred sviatkom zmŕtvychvstania Pána na Veľkonočnú nedeľu, ktorá tentoraz pripadne na 5. apríla.

Podľa rozhodnutia Nicejského snemu v roku 325 sa Veľká noc slávi v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. Veľkonočná nedeľa teda môže pripadnúť na jednu z nedieľ v období od 22. marca do 25. apríla. Podľa týchto pravidiel sa určuje termín Veľkej noci dodnes. Dátum Veľkej noci je teda pohyblivý a závislý od lunárneho cyklu.

Veriaci Pravoslávnej cirkvi na Slovensku i v zahraničí, ktorí sa riadia podľa juliánskeho kalendára, oslávia v tomto roku Nedeľu Paschy (zmŕtvychvstanie Ježiša Krista) o týždeň neskôr 12. apríla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Požiar vo výškovom bytovom dome: Obyvateľov museli evakuovať

Požiar vo výškovom bytovom dome: Obyvateľov museli evakuovať

DNES - 6:06Domáce

Hasiči zasahovali pri požiari bytovky.

Inšpekcia našla na slovenskom trhu viaceré nebezpečné výrobky

Inšpekcia našla na slovenskom trhu viaceré nebezpečné výrobky

VČERA - 19:46Domáce

SOI upozorňuje na viacero rizikových produktov.

Zrútila sa časť nadjazdu nad železničnou traťou

Zrútila sa časť nadjazdu nad železničnou traťou

VČERA - 18:39Domáce

Ide o cestný most vedúci ponad trať.

Ministerstvo životného prostredia udelilo zatiaľ štyri výnimky na predaj medvedieho mäsa

Ministerstvo životného prostredia udelilo zatiaľ štyri výnimky na predaj medvedieho mäsa

VČERA - 18:14Domáce

Ministerstvo životného prostredia SR dostalo päť žiadostí o udelenie výnimky zo zákazu komerčných činností na predaj mäsa z medveďa. Udelilo zatiaľ štyri výnimky.

Polícia obvinila z vraždy muža, ktorý v piatok spôsobil tragickú dopravnú nehodu

Polícia obvinila z vraždy muža, ktorý v piatok spôsobil tragickú dopravnú nehodu

VČERA - 18:02Domáce

Tragickú zrážku vozidla s cyklistkou polícia vyšetruje ako vraždu.