Európsky parlament schválil Ukrajine pôžičku, má podmienky
- 11:37 26.03.2015
- BRATISLAVA
Návrh dohody počíta s reformami v oblasti správy verejných financií a daňovej správy, ako aj s protikorupčnými opatreniami.
Európsky parlament (EP) v stredu schválil návrh na pôžičku pre Ukrajinu vo výške 1,8 miliardy eur, ktorá by mala Kyjevu pomôcť preklenúť krátkodobý deficit platobnej bilancie. Európska komisia získa prostriedky na medzinárodnom trhu s dlhopismi a požičia ich Ukrajine za rovnaký úrok, aký bude platiť EÚ svojim externým veriteľom.
Uvoľnenie prostriedkov však bude podľa informácií zverejnených EP naviazané na plnenie záväzku Ukrajiny v oblasti štrukturálnych reforiem. Po podpise dohody medzi EÚ a Ukrajinou budú dve tretiny dohodnutej sumy uvoľnené do konca roka 2015 a zvyšok v prvom štvrťroku 2016. Kyjev musí poskytnuté financie vrátiť do 15 rokov od ich zapožičania.
Odporúčame:
Video: Na zasadnutie ukrajinskej vlády vtrhla polícia
Ekonomický kolaps Ukrajiny by bol podľa Beňovej katastrofou
Ukrajina má negatívny výhľad, Moody's jej zhoršila rating
Na presných podmienkach pôžičky sa ešte musia EÚ a Ukrajina dohodnúť a zakotviť ich do memoranda o porozumení, prostredníctvom ktorého sa Kyjev zaviaže k plneniu reformného programu. Návrh dohody počíta s reformami v oblasti správy verejných financií a daňovej správy, ako aj s protikorupčnými opatreniami. Reformou by mali prejsť energetický a finančný sektor, prijať by sa tiež mali opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Akútna hospodárska kríza Ukrajiny má svoje korene v dlhodobých štrukturálnych problémoch, akým je napríklad korupcia, ktoré boli prehĺbené ozbrojeným konfliktom na východe krajiny, obchodnými sankciami Ruska a eskaláciou sporu o zemný plyn. Ukrajina stratila prístup na medzinárodné trhy pre financovanie dlhu, takže si peniaze nedokáže požičať sama.
EÚ rokuje s USA o zmiernení sankcií proti Gazprombank pri platbách za plyn
Európska únia nalieha na USA, aby preskúmali spôsoby, ako zmierniť americké sankcie voči ruskej Gazprombank.
Scholz: Zatváranie závodov Volkswagenu v Nemecku nie je správna cesta
Zatvorenie tovární automobilového koncernu Volkswagen (VW) v Nemecku by bolo nesprávnym krokom.
Ján Richter: Pri cenách potravín budú možno potrebné regulačné opatrenia
Ak sa päťpercentná daň z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny neprejaví v praxi, bude asi potrebné prijať regulačné opatrenia.
Odvolací súd potvrdil zákon, ktorý nariaďuje predaj TikToku v USA
Čínska spoločnosť ByteDance neuspela v boji proti zákonu, ktorý jej nariaďuje predaj populárnej aplikácie TikTok v USA.
Premiér: Energopomoc pre domácnosti oznámi vláda po zasadaní Ecofinu
Energopomoc pre domácnosti oznámi vláda po zasadaní Ecofinu (Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti).