Cenu Dominika Tatarku získal za Vyzliekanie z kroja Longauer

Grafický dizajnér, autor množstva knižných obálok, plagátov, značiek a bulletinov, vysokoškolský profesor Ľubomír Longauer získal za svoju knihu Vyzliekanie z kroja Cenu Dominika Tatarku za rok 2014. Ocenenie mu udelila vo štvrtok 12. marca v Bratislave porota 21. ročníka ceny. Kniha Ľubomíra Longauera, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart v júni 2014, sleduje moderný dizajn písma a úžitkovú grafiku.
Vývoj typografie ovplyvnila Škola umeleckých remesiel
Modernú, tzv. novú typografiu začali na Slovensku šíriť v 20. a 30. rokoch minulého storočia intelektuáli z okruhu kultúrno-politického mesačníka DAV. Na osudoch davistov autor približuje vývoj avantgardy a nakoniec aj tragické osudy jej slovenských, ale i niektorých českých protagonistov, a to nielen v oblasti úžitkovej grafiky, ale i v širšom kultúrnom kontexte. Kniha tiež pripomína, že výučbu a vývoj typografie u nás podstatne ovplyvnila Škola umeleckých remesiel (ŠUR) v Bratislave.
Ľubomír Longauer predstavuje nielen školu, ale aj okruh grafikov, ktorí priamo s touto školou súviseli. Mikuláša Galandu, Ľudovíta Fullu, Zdenka Rossmanna, Josefa Rybáka či Karola Jaroňa približuje v medailónoch, ktoré mapujú ich celoživotný vývoj v úžitkovografickej tvorbe. Publikácia je ilustrovaná stovkami dobových prác, z ktorých väčšina v tomto rozsahu a kontexte ešte nebola publikovaná.
Jeho zásluhou vznikla Katedra grafického dizajnu
Maliar, grafik a vysokoškolský profesor Ľubomír Longauer (1948) je významnou osobnosťou slovenského grafického dizajnu so širokým záberom tvorivej i výskumnej činnosti. Jeho zásluhou bola na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave v roku 1999 vytvorená samostatná Katedra grafického dizajnu. Jeho charizmatická osobnosť ovplyvnila počas pôsobenia na VŠVU niekoľko generácií slovenských grafických dizajnérov.
Realizoval množstvo samostatných autorských a spoločných výstav doma i v zahraničí. Venuje sa vlastnej tvorbe v oblasti plagátu, úžitkovej grafiky, ale aj publikačnej a výskumnej práci, ako aj organizovaniu výstav. Mimoriadne úsilie venuje výskumu histórie grafického dizajnu, píše o autorovi Slovenské centrum dizajnu na svojej webstránke http://www.scd.sk.
Literárna cena, Cena Dominika Tatarku, je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.
Porota Ceny Dominika Tatarku má stálych členov, ktorými sú Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik, Martin Mojžiš a Peter Zajac. Ďalšími členmi sú nositelia ceny za predchádzajúci rok - tentoraz si túto úlohu plnili Mila Haugová a Martin Bútora.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.