Nový zákon o tajných službách Fica neposilňuje, tvrdí SIS

Slovenská informačná služba odmieta, že by nový zákon o spravodajských službách posilňoval právomoci premiéra. Podľa SIS ich už má v súčasnosti. "Premiér vedie vládu a zároveň ten istý premiér je aj predsedom Bezpečnostnej rady, ktorá v súčasnosti môže ukladať úlohy SIS, výlučne prostredníctvom toho istého predsedu," uviedol hovorca SIS Branislav Zvara s tým, že návrh zákona nedáva premiérovi väčšie kompetencie k ukladaniu úloh predsedovi vlády.
Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve predložilo minulý týždeň ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania. Nová legislatíva má nahradiť dva zákony - o SIS a o Vojenskom spravodajstve. Návrh počíta napríklad so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva.
Ďalšou zo zmien je zavedenie programu štátneho spravodajstva. Na rozdiel od súčasných pravidiel, keď vláda schvaľuje štatút jednotlivých spravodajských služieb, by po novom mal kabinet schvaľovať Program štátneho spravodajstva, a to na štyri roky s možnosťou aktualizácie. Pri reakciách na predložený návrh zákona sa objavila kritika, že výrazne posilňuje právomoci predsedu vlády.

Inšpekcia našla na slovenskom trhu viaceré nebezpečné výrobky
SOI upozorňuje na viacero rizikových produktov.

Zrútila sa časť nadjazdu nad železničnou traťou
Ide o cestný most vedúci ponad trať.

Ministerstvo životného prostredia udelilo zatiaľ štyri výnimky na predaj medvedieho mäsa
Ministerstvo životného prostredia SR dostalo päť žiadostí o udelenie výnimky zo zákazu komerčných činností na predaj mäsa z medveďa. Udelilo zatiaľ štyri výnimky.

Polícia obvinila z vraždy muža, ktorý v piatok spôsobil tragickú dopravnú nehodu
Tragickú zrážku vozidla s cyklistkou polícia vyšetruje ako vraždu.

SHMÚ varuje pred víkendovým počasím
Vo viacerých okresoch treba počítať s búrkami.