• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Ukrajina posilní armádu, povolá desaťtisíce ďalších vojakov

  • 19:57 05.03.2015
  • KYJEV
Ukrajina posilní armádu, povolá desaťtisíce ďalších vojakov

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok zákon, ktorým sa zvýši počet príslušníkov armády o jednu tretinu. Za legislatívu hlasovalo 270 poslancov, pričom potrebných bolo 226 hlasov. Zákon vstúpi do platnosti po podpise prezidenta Petra Porošenka, ktorý prijatie legislatívy sám inicioval.


Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Počet zamestnancov ukrajinskej armády sa zvýši o 68 000 na 250 000, z toho najmenej 204 000 vojakov. Posilnenie armády je podľa Porošenka nutné "k efektívnemu odrazeniu prípadnej vojenskej agresie alebo k likvidácii možného ozbrojeného konfliktu".

Zákon bol prijatý v čase prebiehajúcej vojny s proruskými separatistami na východe krajiny, ktorá si vyžiadala už asi 6000 obetí na životoch. V súčasnosti platné prímerie sa viac-menej dodržiava, dochádza však k sporadickej streľbe. Ukrajinská armáda informovala, že za posledných 24 hodín prišiel o život jeden jej vojak.

Lídri Snemovne žiadajú zbrane pre Ukrajinu

Predseda Snemovne reprezentantov John Boehner a ďalší vplyvní republikánski a demokratickí členovia dolnej komory parlamentu vyzvali amerického prezidenta Baracka Obamu, aby rýchlo schválil zbrane pre Ukrajinu.

"Žiadame Vás o rýchle schválenie dodatočnej pomoci pre Ukrajinu, aby mohla brániť svoje suverénne územie," uvádza sa v liste datovanom na stredu. Lídri snemovne v ňom žiadajú dodanie "smrtiacich obranných vojenských systémov".

List nasleduje po minulotýždňovom stretnutí Boehnera a ďalších členov Kongresu s ukrajinskými poslancami. Spojené štáty už poslali v uplynulých mesiacoch Ukrajine milióny v podobe bezpečnostnej a humanitárnej pomoci.

Odporúčame:

Ukrajina zaplatila Gazpromu zálohu, plyn vystačí na päť dní

Video: V Donecku vybuchla baňa, zomrelo 33 ľudí


Obama zvažuje ďalšie kroky

Obama a európski lídri zvažujú ďalšie kroky v rámci riešenia ukrajinského konfliktu vrátane možného poskytnutia zbraní ako aj dodatočných sankcií proti Moskve pre jej podporu povstalcov.

Americkí zákonodarcovia na oboch stranách politického spektra vyjadrili frustráciu nad váhaním Obamu poslať zbrane Ukrajine napriek tomu, čo vnímajú ako očividnú ruskú agresiu. Senát aj Snemovňa minulý rok jednoznačne schválili zákon oprávňujúci Obamu k takémuto kroku.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

DNES - 5:44Zahraničné

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

DNES - 5:32Zahraničné

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.