• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.7.2024Meniny má Dušana
25°Bratislava

Podľa východných kalendárov prichádza Rok drevenej kozy

  • 15:38 18.02.2015
  • Peking/Bratislava
Podľa východných kalendárov prichádza Rok drevenej kozy

Po veľmi rýchlom Roku dreveného koňa plnom zmien nás údajne čaká rok harmónie a pokoja.

Podľa čínskej astrológie vstupujeme vo štvrtok 19. februára do Roka drevenej kozy, označovanej niekedy tiež ako Ovca. Čínsky nový rok bude trvať až do 7. februára 2016.

Po veľmi rýchlom Roku dreveného koňa plnom zmien nás údajne čaká rok harmónie a pokoja. Rok drevenej kozy bude ideálny pre nájdenie partnera na celý život, uzatváranie sobášov a počatie dieťaťa. K slovu sa dostane umenie, kultúra a väčšia kultúrnosť.

Čínsky kalendár je pravdepodobne najstarší na svete. Jeho základy sú staré takmer 5000 rokov. Prvý čínsky kalendár bol vypracovaný v roku 2637 pred n. l., kedy sa ujal moci legendárny vládca Chuang-ti (Žltý cisár). Čínsky lunárny kalendár je odvodený od pohybu Mesiaca, pretože Číňania verili v jeho moc a vplyv na pozemský život.

Čínsky nový rok, známy tiež ako Lunárny nový rok alebo Sviatok jari, pripadá každoročne na nov prvého lunárneho mesiaca, štyri až osem týždňov pred jarou. Presný dátum môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 21. februárom Gregoriánskeho kalendára. Kombinácia dvanástich zvierat (znamení) a piatich elementov dáva dohromady šesťdesiatročný cyklus, v ktorom každý rok je zasvätený inej kombinácii elementu a zvieraťa.

Svoj najvýznamnejší sviatok vítajú Číňania poriadne nahlas, pretože podľa tradície jeden zo zlých duchov vkrádajúcich sa do ľudských príbytkov je mimoriadne citlivý práve na hluk. Ďalšou z legiend súvisiacou s čínskym novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Sviatok jari požiera ľudí. Odohnať ho od dverí je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými stuhami červenej farby, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky. Ľudia preto celú noc odpaľujú delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje. Pred vypuknutím osláv Číňania zdobia interiér svojich príbytkov pestrofarebnými kvetmi a misami plnými ovocia. Kvety symbolizujú nový život, bohatstvo a kariérny postup. Svoju symboliku má aj sedem druhov sušeného ovocia. Napríklad kokos symbolizuje dlhovekosť, melón dobré zdravie a liči (čínska slivka) symbolizuje pevné rodinné väzby.

Rok drevenej kozy by sa mal niesť v znamení mierumilovnosti a pokoja. Energia tohto znamenia je harmonická a praje atmosfére spolupatričnosti, a taký bude aj rok 2015. Platí to nielen pre naše životy, ale aj pre politické dianie vo svete - môžeme očakávať mierové riešenie konfliktov a snahu o hľadanie súladu medzi znepriatelenými stranami. Ľudia budú mať schopnosť spojiť svoje sily v boji proti zlu a vo viere v dobro.

S príchodom Roku kozy dôjde u mnohých znamení zverokruhu k pozitívnym zmenám. V tomto roku môžu vzniknúť úžasné umelecké diela či významné vedecké objavy vedúce k pokroku celého ľudstva, a to najmä v chémii a medicíne. Tí, ktorí budú tvrdo pracovať, profesijne porastú a zmenia svoj život výrazne k lepšiemu. Prvok dreva zaručuje v Roku kozy úspechy ľuďom pracujúcim v oblasti vied a umeleckých smerov.

Rok drevenej kozy je zasvätený ženskému živlu jin, preto bude priať rodinnému životu a medziľudským vzťahom. Ubudne nepríjemných a depresívnych stavov, nervových porúch a všetkých s nimi spojených chorôb. Čínsky rok 2015 by mal plynúť v príjemnom a pohodovom tempe, avšak prinesie i veľa nových možností.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Známa speváčka si urobila obrovskú hanbu. Toto predviedla opitá na mol

Video: Známa speváčka si urobila obrovskú hanbu. Toto predviedla opitá na mol

DNES - 20:16Zaujímavosti

Speváčka nominovaná na ocenenie Grammy sa zahanbila pred celým svetom.

Pripravte sa na úžasný meteorický roj, podmienky na pozorovanie budú ideálne

Pripravte sa na úžasný meteorický roj, podmienky na pozorovanie budú ideálne

DNES - 19:35Zaujímavosti

Tu je dôvod, prečo tento rok budú ideálne podmienky na sledovanie Delta Aquaridov.

Toto je dôvod, prečo by ste tento mesiac mali po záhrade rozsypať pomarančové šupky

Toto je dôvod, prečo by ste tento mesiac mali po záhrade rozsypať pomarančové šupky

DNES - 6:55Zaujímavosti

Pravdepodobne neviete o tom, že aróma šíriaca sa z pomarančových šupiek vám pomáha ochrániť vašu záhradu pred niekým, kto ju chce použiť ako jeden veľký záchod.

Štyri banky ohlásili rozsiahle výpadky služieb, klienti si majú pozrieť ePIN

Štyri banky ohlásili rozsiahle výpadky služieb, klienti si majú pozrieť ePIN

VČERA - 19:27Zaujímavosti

Viacero bánk bude mať odstávku, kvôli ktorej nebudú fungovať ani základné služby.

Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

Miloš Jakeš hovoril o koloch v plote, ale aj o slabinách socializmu

7:26 17.07.2024Zaujímavosti

Prejav, ktorý vstúpil do dejín hlavne kvôli metafore "kôl v plote", odznel pred 35 rokmi.