• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Podľa východných kalendárov prichádza Rok drevenej kozy

  • 15:38 18.02.2015
  • Peking/Bratislava
Podľa východných kalendárov prichádza Rok drevenej kozy

Po veľmi rýchlom Roku dreveného koňa plnom zmien nás údajne čaká rok harmónie a pokoja.

Podľa čínskej astrológie vstupujeme vo štvrtok 19. februára do Roka drevenej kozy, označovanej niekedy tiež ako Ovca. Čínsky nový rok bude trvať až do 7. februára 2016.

Po veľmi rýchlom Roku dreveného koňa plnom zmien nás údajne čaká rok harmónie a pokoja. Rok drevenej kozy bude ideálny pre nájdenie partnera na celý život, uzatváranie sobášov a počatie dieťaťa. K slovu sa dostane umenie, kultúra a väčšia kultúrnosť.

Čínsky kalendár je pravdepodobne najstarší na svete. Jeho základy sú staré takmer 5000 rokov. Prvý čínsky kalendár bol vypracovaný v roku 2637 pred n. l., kedy sa ujal moci legendárny vládca Chuang-ti (Žltý cisár). Čínsky lunárny kalendár je odvodený od pohybu Mesiaca, pretože Číňania verili v jeho moc a vplyv na pozemský život.

Čínsky nový rok, známy tiež ako Lunárny nový rok alebo Sviatok jari, pripadá každoročne na nov prvého lunárneho mesiaca, štyri až osem týždňov pred jarou. Presný dátum môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 21. februárom Gregoriánskeho kalendára. Kombinácia dvanástich zvierat (znamení) a piatich elementov dáva dohromady šesťdesiatročný cyklus, v ktorom každý rok je zasvätený inej kombinácii elementu a zvieraťa.

Svoj najvýznamnejší sviatok vítajú Číňania poriadne nahlas, pretože podľa tradície jeden zo zlých duchov vkrádajúcich sa do ľudských príbytkov je mimoriadne citlivý práve na hluk. Ďalšou z legiend súvisiacou s čínskym novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Sviatok jari požiera ľudí. Odohnať ho od dverí je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými stuhami červenej farby, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky. Ľudia preto celú noc odpaľujú delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje. Pred vypuknutím osláv Číňania zdobia interiér svojich príbytkov pestrofarebnými kvetmi a misami plnými ovocia. Kvety symbolizujú nový život, bohatstvo a kariérny postup. Svoju symboliku má aj sedem druhov sušeného ovocia. Napríklad kokos symbolizuje dlhovekosť, melón dobré zdravie a liči (čínska slivka) symbolizuje pevné rodinné väzby.

Rok drevenej kozy by sa mal niesť v znamení mierumilovnosti a pokoja. Energia tohto znamenia je harmonická a praje atmosfére spolupatričnosti, a taký bude aj rok 2015. Platí to nielen pre naše životy, ale aj pre politické dianie vo svete - môžeme očakávať mierové riešenie konfliktov a snahu o hľadanie súladu medzi znepriatelenými stranami. Ľudia budú mať schopnosť spojiť svoje sily v boji proti zlu a vo viere v dobro.

S príchodom Roku kozy dôjde u mnohých znamení zverokruhu k pozitívnym zmenám. V tomto roku môžu vzniknúť úžasné umelecké diela či významné vedecké objavy vedúce k pokroku celého ľudstva, a to najmä v chémii a medicíne. Tí, ktorí budú tvrdo pracovať, profesijne porastú a zmenia svoj život výrazne k lepšiemu. Prvok dreva zaručuje v Roku kozy úspechy ľuďom pracujúcim v oblasti vied a umeleckých smerov.

Rok drevenej kozy je zasvätený ženskému živlu jin, preto bude priať rodinnému životu a medziľudským vzťahom. Ubudne nepríjemných a depresívnych stavov, nervových porúch a všetkých s nimi spojených chorôb. Čínsky rok 2015 by mal plynúť v príjemnom a pohodovom tempe, avšak prinesie i veľa nových možností.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozvod len 3 minúty po svadbe: Nevesta nestrpela ženíchov nevhodný komentár

Rozvod len 3 minúty po svadbe: Nevesta nestrpela ženíchov nevhodný komentár

VČERA - 19:29Zaujímavosti

Mladomanželia sa rozviedli v rekordne krátkom čase po svadbe. S obrúčkami na prstoch ešte ani nestihli vyjsť z úradu.

Táto tajná funkcia v lietadle vám môže zachrániť život

Táto tajná funkcia v lietadle vám môže zachrániť život

7:35 21.09.2023Zaujímavosti

Letecká spoločnosť odhalila vlastnosť v lietadle, ktorá má svoje opodstatnenie v kritických situáciách.

Hnedé a červené škvrny vo vajciach: Čo sú a možno ich pri varení prehliadať?

Hnedé a červené škvrny vo vajciach: Čo sú a možno ich pri varení prehliadať?

20:28 20.09.2023Zaujímavosti

Po rozbití vajec na ich povrchu niekedy plávajú malé červenkasté alebo hnedé škvrny. Aký majú pôvod a môžeme ich jesť so zvyškom vajca bez obavy o zdravie?

Ako zabrániť kryštalizácii medu? Vďaka tomuto triku sa mu nikdy nezmení konzistencia

Ako zabrániť kryštalizácii medu? Vďaka tomuto triku sa mu nikdy nezmení konzistencia

18:33 20.09.2023Zaujímavosti

Hoci sa med kazí pomalšie a menej ako iné sladké nátierky, po otvorení zvykne meniť textúru. Ako sa tomu vyhnúť?

Ako často by ste mali prať uteráky a osušky? Záleží aj na zložení

Ako často by ste mali prať uteráky a osušky? Záleží aj na zložení

13:40 20.09.2023Zaujímavosti

Táto chyba môže mať za následok, že budete po sprchovaní opäť pokrytí baktériami.