Pri úteku z Líbye do Talianska zahynuli stovky utečencov
- 18:47 11.02.2015

Až 300 utečencov s najväčšou pravdepodobnosťou prišlo tento týždeň o život pri pokuse preplaviť sa z Líbye do Talianska. V stredu o tom informoval Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Pri plavbe do Talianska zamrzlo skoro tridsať migrantov
Imigranti sa plavili v štyroch nafukovacích člnoch, pričom v každom sa viezlo asi 100 ľudí. Člny opustili Líbyu cez víkend a smerovali k ostrovu Lampedusa. Talianska pobrežná stráž zachránila v rozbúrenom mori 105 ľudí z jedného člna, ďalšie tri však zmizli. Zachránených previezli na ošetrenie do Talianska, 29 z nich však zomrelo na podchladenie, keďže teploty v mori sa blížili k nule.
Znepriatelené frakcie obnovili rokovania s OSN
Vyjednávači OSN v stredu obnovili rokovania so zástupcami znepriatelených líbyjských frakcií, ktorým v krajine podliehajú dve vzájomne sa neuznávajúce vlády. Osobitný vyslanec Bernardino Leon v meste Kadámis pri hranici s Alžírskom absolvoval samostatné stretnutia s oboma stranami, čo líbyjská misia OSN označila za úvod "politického dialógu" vedúceho k vyriešeniu krízy.
Prvými výsledkami by mali byť dohoda o vytvorení jednotnej vlády, prímerie a odsun ozbrojených skupín z miest a významných priemyselných zariadení. Predstavitelia OSN však priznávajú, že k ukončeniu krízy to zďaleka nebude stačiť.
Líbyjské mestá boli počas roka 2014 dejiskom najhorších bojov
Zástupcovia vlády a parlamentu pôsobiacich v Tripolise, ktorých legitimitu medzinárodné spoločenstvo neuznáva, sa už dávnejšie odmietli zúčastňovať na krízových rokovaniach v Ženeve a požadovali, aby sa po novom konali priamo na území Líbye. OSN koncom januára vyhlásila, že požiadavke bude možné vyhovieť v prípade splnenia "logistických a bezpečnostných podmienok".
Líbyjské mestá boli počas roka 2014 dejiskom najhorších bojov od občianskej vojny v roku 2011, ktorá sa skončila pádom režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. Tripolis v auguste ovládla koalícia Líbyjský úsvit tvorená protivníkmi medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády úradujúcej núdzovo z mesta Tobruk na východe krajiny. Dva najväčšie ropné terminály na líbyjskom pobreží sú v dôsledku bojov od decembra mimo prevádzky, čím krajina prichádza o životne dôležité príjmy.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.