Slováci chcú rovnaké práva pre všetkých, tvrdí Amnesty

Amnesty International Slovensko víta výsledok referenda o ochrane rodiny. Otvorený priestor diskusie o rovnakých právach pre všetkých je podľa organizácie potrebné využiť na vytvorenie progresívnych návrhov na zmenu v oblasti práv LGBTI ľudí na Slovensku.
Ľuďom záleží na rovnakých právach pre všetkých
"Tento postoj ukázal, že ľuďom u nás záleží na tom, aby každý mal tie isté práva, ako právo na rodinu a právo na osvojenie si detí. Vnímame to ako pozitívny krok na pokračovanie začatej diskusie o tom, akým spôsobom realizovať a napĺňať práva LGBTI ľudí," hovorí riaditeľka Amnesty International Slovensko Jana Malovičová.
VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE -----> TU.
Ako tiež uviedla riaditeľka Amnesty International Slovensko, minulý rok vláda prijala reštriktívnu zmenu ústavného zákona, ktorá definuje manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.
"Slovensko by nemalo ďalej prijímať podobné zákony. Je teraz potrebné prijať legislatívu, ktorá nebude v rozpore s medzinárodným právom a právom Európskej Únie v oblasti ľudských práv," dodala Malovičová.
Odporúčame:
VÝSLEDKY: Referendum skončilo fiaskom, účasť je 21 percent
Spoločnosť potvrdila svoje smerovanie
Amnesty International Slovensko tiež pripomína, že väčšina európskych krajín presadzuje ľudskoprávne normy, ktoré sú vyjadrením rovnosti všetkých. Dvanásť krajín Európy už podľa Amnesty International Slovensko legalizovalo manželstvá rovnakého pohlavia a viac ako 20 povolilo registrované partnerstvá. "Dnešný výsledok referenda potvrdil smer, ktorým sa chce spoločnosť u nás vydať. Slovensko vyjadrilo názor, že nechce ďalej podporovať diskrimináciu LGBTI ľudí, ale chce vytvárať spoločnosť, ktorá rešpektuje a zabezpečuje rovnaké práva pre všetkých," dodáva
Výsledky referenda víta aj Inštitút ľudských práv. Neplatnosť referenda na základe nízkej účasti podľa inštitútu dokazuje, že občania a občianky Slovenska podporujú práva LGBTI menšiny a cesta k postupnému zrovnoprávneniu je otvorená. Ako uvádza inštitút, výsledok je pre iniciátorov obrovský debakel. "Toto fiasko však všetci zaplatíme z našich daní, bolo by preto vhodné aby toto hlasovanie viedlo i k niečomu pozitívnemu," vyhlásila programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská.
"V zmysle jasných výsledkov referenda a toho, čo povedal premiér Fico, vyzývame vládu, aby začala proces legislatívnych zmien v oblasti zrovnoprávňovania párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti. Konkrétne legislatívne návrhy zo strany mimovládnych organizácií sú k dispozícii," komentoval výsledky právnik inštitútu Daniel Grejták.
Odporúčame aj:
Reakcie politikov a biskupov na referendové fiasko
Účasť na referende o rodine bola tretia najnižšia v histórii
Macko: Ukázalo sa, že homosexuálne páry nie sú hrozba
Chromík jasal nad účasťou, z referenda má úžasný pocit
Vieme, ako hlasoval Fico. Kiska je rozčarovaný a cíti smútok
Obecné weby radili ako hlasovať, na zozname boli i nebožtíci
Obrazom: Slováci delili referendum na nehorázne a potrebné
Referendum podľa Wienk odhalilo, akú máme slabú legislatívu

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť
V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).